Nadal będą obowiązywać obostrzenia. Sprawdź, do kiedy zostały przedłużone!

- Od 18 stycznia zdecydowaliśmy się na utrzymanie wszystkich dotychczasowych obostrzeń, oprócz uruchomienia nauczania stacjonarnego w klasach 1-3 - poinformował minister zdrowia Adam Niedzielski podczas poniedziałkowej konferencji prasowej. Do kiedy w takim razie obostrzenia będą obowiązywać?

- Jesteśmy w trakcie realizacji Narodowego Programu Szczepień. Wymaga on od nas pewnej stabilności, jeśli chodzi o działanie systemu opieki zdrowotnej - przekazał szef resortu zdrowia Adam Niedzielski.

Dodał, że "sytuacja w Polsce w ostatnim czasie wygląda stabilnie". - Nie mamy żadnego drastycznego skoku zachorowań, nie mamy dynamicznego wzrostu zgonów czy obłożenia szpitalnego. Poziom zajętości respiratorów i łóżek waha się poniżej 50 proc. - zaznaczył minister.

Niemniej według ministra "mamy sytuację niejednoznaczną". Oznacza, że "na zewnątrz impulsy wskazujące na rozwój trzeciej fali pandemii w Europie, a z drugiej strony stabilną sytuację w Polsce". 

Obostrzenia nadal obowiązują. Jest jeden wyjątek

Minister zdrowia poinformował, że od 18 stycznia zdecydowaliśmy się na utrzymanie wszystkich dotychczasowych obostrzeń, oprócz uruchomienia nauczania stacjonarnego w klasach 1-3.

- Ważąc wszystkie za i przeciw oraz opierając się na modelach prognostycznych, doszliśmy do wniosku, że krokiem, który możemy wykonać, jest uruchomienie nauki stacjonarnej w klasach 1-3 - ogłosił Adam Niedzielski.

Ministerstwo Zdrowia musi ważyć - jak zaznaczył Adam Niedzielski - z jednej strony ryzyko pandemiczne, a z drugiej koszty tego, że najmłodsze dzieci nie chodzą do szkoły. -  Szkody z nieprzebywania uczniów z klas 1-3 w grupie rówieśniczej, nie równoważą w naszej ocenie ryzyka pandemii - dodał szef resortu zdrowia. 

- Na pewno nie można liczyć, że w przypadku ustabilizowanej sytuacji, zakładając optymistycznie, że będziemy nadal na poziomie średnio ok. 10 tys. zachorowań tygodniowo, po 1 lutego dokonamy jakiegoś dużego poluzowania obostrzeń - zapowiedział Adam Niedzielski.

prof. Ernest Kuchar: Szczepionka jest mniej ryzykowna niż powikłania po koronawirusie [Super Raport]
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
KOMENTARZE