Centralna Rejestracja Pacjentów przeciw COVID-19. Jak będzie wyglądać w praktyce?

Zgodnie z deklaracjami producentów, do końca marca otrzymamy 6 mln dawek, czyli będziemy mogli zaszczepić 3 mln Polaków - powiedział szef KPRM i pełnomocnik rządu ds. szczepień Michał Dworczyk podczas poniedziałkowej konferencji prasowej. Już za kilka dni ma zostać uruchomiona Centralna Rejestracja Pacjentów. Sprawdź, kiedy możesz się zapisać się na szczepienie!

- Rozpoczyna się bardzo ważny czas w Narodowym Programie Szczepień. To czas uruchomienia Centralnej Rejestracji Pacjentów, czyli rozpoczęcia procesu dla osób z grupy 1 i rozpoczęcia masowych szczepień - ogłosił szef Kancelarii Premiera Michał Dworczyk

- 15.01 zostanie uruchomiona Centralna Rejestracja Pacjentów, czyli możliwość umawiania terminów szczepień dla seniorów powyżej 80 roku życia. Natomiast w dniach 18-22.01 zostaną zaszczepieni przez zespoły wyjazdowe mieszkańcy Domów Pomocy Społecznej - wyjasnił minister Michał Dworczyk. Dodał, że 22.01 seniorzy powyżej 70 roku życia będą mogli umawiać się termin na szczepienia, a od 25.01 będą mogli się już szczepić w 6 tys. punktach w całej Polsce.

- Zdecydowaliśmy się na taki podział seniorów, bo Rada Medyczna zwróciła uwagę, że osoby 80+ powinny mieć pewien przywilej wyboru najszybszych terminów, bo one są najbardziej narażone - wyjaśnił pełnomocnik rządu ds. szczepień. 

Jak poinformował Michał Dworczyk, blisko 70 proc. mieszkańców DPS zadeklarowało chęć zaszczepienia się między 18 a 22.01.

- Od jutra ruszy organizacja transportu do punktów w gminach i zwrócimy się też z prośbą do gmin, aby każda do 15.01 udostępniła infolinię dla swoich mieszkańców, aby w jasny sposób każdy, kto potrzebuje, mógł taki transport uzyskać - wyjaśnił szef KPRM. 

Kolejny tydzień szczepień przeciw COVID-19

Szef Kancelarii Premiera przekazał, że w naszym kraju rozpoczyna się 3. tydzień szczepień. - W okresie świąteczno-noworocznym zaszczepionych zostało ok. 50 tys. osób, a w 2. tygodniu 150 tys. osób - co pokazuje, że system Narodowy Program Szczepień staje się coraz bardziej sprawny i wydajny.

- Do końca tego tygodnia zostanie zaszczepionych 250 tys. osób - wówczas łącznie będziemy mieli ponad 450 tys. zaszczepionych Polaków. To są fakty i o tych faktach warto mówić - zaznaczył Michał Dworczyk. Dodał, że liczba niepożądanych odczynów poszczepiennych wyniosła 32 przypadki na 220 tys. - Wszystko to delikatne przypadki, związane z zaczerwienieniem czy podwyższoną temperaturą i nikt nie został z tego powodu hospitalizowany - mówił. 

- Do 14.01, czyli do najbliższego czwartku, trwa zgłaszanie osób, które są w grupie 0, którzy są szczepieni w szpitalach węzłowych. Ta grupa liczy ok. milion osób. Zakładamy, że zaszczepi się z niej min. 700 tys. osób - nadmienił minister Michał Dworczyk. 

- Do szpitali węzłowych trafiło 456 915 szczepionek. Jako zapas w Agencji Rezerw Materiałowych zachowujemy 50 proc. szczepionek, żeby pacjent, który otrzyma 1. dawkę, miał gwarancję, że otrzyma też 2., bo dopiero po niej uzyskuje pełną odporność - poinformował minister Michał Dworczyk podczas dzisiejszej konferencji prasowej. 

Dodał, że „rząd nie chce, aby pacjenci byli narażeni na problemy logistyczne ze strony producenta, dostaw do Polski i na problemy technologiczne po stronie producenta, stąd takie konserwatywne podejście do szczepień, które jest podyktowane troską o zdrowie pacjenta”

prof. Ernest Kuchar: Szczepionka jest mniej ryzykowna niż powikłania po koronawirusie [Super Raport]
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
KOMENTARZE