Na zawały umiera 4 razy więcej ludzi niż na COVID! Zobacz światowe statystyki

2020-05-20 10:41

Każdego dnia na całym świecie odnotowuje się średnio 7 tys. zgonów spowodowanych COVID-19. A ile osób w tym samym czasie umiera z powodu raka lub cukrzycy? Zobacz statystyki i spojrzyj na koronawirusa z innej perspektywy.

Na zawały umiera 4 razy więcej ludzi niż na COVID! Zobacz światowe statystyki wykres
Autor: redakcja

Na świecie odnotowano już ponad 4 900 300 zachorowań na COVID-19. 323 345 przypadków zakończyło się śmiercią pacjenta. Te liczby przerażają, ale tak naprawdę warto zastanowić się, czy to dużo czy mało w porównaniu z innymi chorobami, będącymi przyczyną zgonów.

Największy zabójca to nie COVID

Magazyn weforum.com podaje statystyki z 2017 roku, według których każdego dnia umiera na świecie ok. 150 tys. osób.

Największym zabójcą, o czym już wiele razy mówiło WHO i inne instytucje zajmujące się zdrowiem, są choroby układu sercowo-naczyniowego, czyli choroba wieńcowa, zawał serca, udar mózgu, nadciśnienie itd.Według badań są one odpowiedzialne za ponad 48700 zgonów dziennie!

Zaraz za nimi plasują się nowotwory, które zabijają średnio 26181 osób na dobę i choroby układu oddechowego.

Jak to się ma do zgonów spowodowanych infekcja koronawirusową? Warto spojrzeć na liczby właśnie w kontekście innych chorób.

Czytaj: Na co najczęściej umierają mężczyźni w Polsce?

Choroby układu krążenia - przyczyny, objawy, profilaktyka

Jak ma się koronawirus do zawałów?

Początkowo z powodu COVID umierało dziennie ok 2 tys. osób na całym świecie. Wraz z rozwojem pandemii liczba ta wrastała i w największym szczycie zachorowań osiągnęła ok. 10 tys. zgonów na dobę. Obecnie z tego powodu umiera dziennie ok. 7 tys. pacjentów – takie statystyki według badań mają się utrzymać jeszcze przez 2-3 miesiące.

Oznacza to, że koronawirus jest odpowiedzialny na liczbę zgonów porównywalną to tych spowodowanych chorobami dolnych dróg oddechowych - w tym grypy, demencją czy chorobami nerek. Jest niemal czterokrotnie mniej „śmiertelny” niż cukrzyca, o nowotworach nie wspominając.  

Z zawałem odesłano ją ze szpitala
wykres covid a zawały
Autor: redakcja

Nie taki COVID straszny...

Magazyn weforum.com pokazuje również inne dane, dotyczące liczby zgonów w poszczególnych państwach. Według nich Chiny i Indie odnotowują każdego dnia ok. 25 tys. zgonów dziennie – to jedne z najbardziej zaludnionych krajów świata.  To tej pory w Państwie Środka z powodu koronawirusa zmarło łącznie 4638 osób – przynajmniej według oficjalnych źródeł. To prawie tyle ludzi, ile dziennie umiera w Rosji (50013) czy Brazylii (3528).

Oczywiście takie statystyki zawsze obarczone są błędem - tym bardziej, że przypadku dość nowego problemu jakim jest koronawirus. Nie wszystkie kraje traktują zgony z powodu infekcji tak samo: część przypadków wywołanych COVID odnotowywana jest jako choroby układu oddechowego i odwrotnie. 

Pewne jest  jednak, że poszczególne kraje odnotowały wzrost liczby zgonów w czasie pandemii w porównaniu do tych samych miesięcy z ubiegłych lat. Mimo to, śledząc dane dotyczące innych chorób zabijających nas każdego dnia, COVID nie wydaje się już tak groźny.