Na tę decyzję wielu czekało, ruszają szczepienia na COVID-19 najmłodszych dzieci. Jak się zapisać?

2022-12-12 11:44

Od 12 grudnia 2022 r. ruszyła nowa pula szczepień. Tym razem szczepionki dotyczą najmłodszych. Chętnych nie brakuje - w nocy z 11 na 12 grudniach zostało wystawionych prawie 2 mln. e-skierowań.

Na tę decyzję wielu czekało, ruszają szczepienia na COVID-19 najmłodszych dzieci. Jak się zapisać?
Autor: Getty Images Ruszyła pula szczepień najmłodszych dzieci.

Szczepionki dla najmłodszych

Od dziś ruszają szczepienia dzieci przeciw COVID-19 w wieku od 6 miesięcy do 4 lat. Dla dzieci przewidziana jest szczepionka firmy Comirnaty, podawana domięśniowo. Miejsce podania zależy od wieku dziecka i masy mięśni.

5 grudnia do Polski dostarczono 504 tys. dawek szczepionki. Dzięki temu możliwe będzie zaszczepienie 168 tys. dzieci.

Szczepienie podstawowe składa się z trzech dawek. Pierwsze dwie podawane są w odstępie trzech tygodni. Natomiast trzecia podawana jest po 8 tygodniach od przyjęcia drugiej dawki. Przed ich podaniem obowiązkowo trzeba skonsultować się z pediatrą.

"Taka kwalifikacja lekarska to dodatkowa gwarancja bezpieczeństwa. Dlatego szczepienia odbywają się w punktach, gdzie lekarz jest dostępny i takiej kwalifikacji dokonuje. To eliminuje na przykład apteki. W Małopolsce takich punktów jest około 550" - mówi Iwona Krzywda z Małopolskiego Oddziału Wojewódzkiego NFZ w Krakowie.

Dzieci można rejestrować na szczepienia zarówno za pomocą konta rodzica mojeIKP, przez infolinię Narodowego Programu Szczepień oraz w punkcie szczepień.

Poradnik Zdrowie: szczepienie dzieci przeciwko COVID-19

Szczepienia dla starszych dzieci

Przypominamy, że oprócz szczepień dla dzieci od 6. miesiąca życia do 4 lat, wciąż trwają szczepienia drugą dawką dzieci powyżej 12. roku życia.

Od 3 października mogą również szczepić się dawką przypominającą dzieci w wieku 5-11 lat.