Na świat przyszło niezwykłe dziecko. Nawet pielęgniarki nie wierzyły w to, co widzą

2023-01-03 12:13

Ten poród pozostanie w pamięci lekarzy na długo. W Stanach Zjednoczonych urodziło się niezwykłe dziecko - chłopiec przyszedł na świat z kilkoma wyrośniętymi zębami. Pracownicy szpitala twierdzą, że widzieli coś takiego pierwszy raz w życiu.

Na świat przyszło niezwykłe dziecko. Nawet pielęgniarki nie wierzyły w to, co widzą
Autor: TikTok W Stanach Zjednoczonych przyszedł na świat noworodek z ząbkami.

Jordan Bloss-Wilson to pochodząca z Kansas City w stanie Missouri mama wyjątkowego chłopca, który zszokował swoim przyjściem na świat cały personel szpitala. Poród przebiegł bez komplikacji, a dziecko urodziło się całe i zdrowe. Nic nie wzbudzało podejrzeń lekarzy, do momentu, aż chłopczyk otworzył buzię. Okazało się, że noworodek ma... zęby! Mama noworodka i lekarze byli w szoku.

Takie zjawisko występuje raz na 2000 urodzeń, zdradza mama chłopca, a personel szpitala podtrzymuje, że tak wyjątkowe dziecko widział pierwszy raz w życiu.

Jak przygotować plan porodu?

Chłopczyk podbija TikToka

Ze względu na wyjątkowość tej sytuacji, Jordan postanowiła pochwalić się swoim synkiem na TikToku, udostępniając filmik, na którym dziecko otwiera usta.

"Kiedy twoje dziecko rodzi się z zębami, a cały personel szpitala jest w szoku, bo nigdy wcześniej nie widział takiego przypadku" - podpisała film. Nagranie spotkało się z ogromnym odzewem wśród użytkowników TikToka. Filmik zebrał ponad dwa miliony odtworzeń oraz mnóstwo zdumionych komentarzy.

Nic dziwnego. Według statystyk zęby u dzieci pojawiają się raz na 2-3 tys. urodzeń.

Zęby u noworodka - co teraz?

Zęby u noworodków występują w małych ilościach. Zazwyczaj są to jeden lub dwa ząbki. Nie są one jednak mleczakami. Nazywa się je zębami płodowymi, noworodkowymi, wrodzonymi lub prazębami.

Najczęściej występują na dolnych dziąsłach, a ich korzenie są niewielkie, przez co zęby mogą się chwiać.

Zęby u noworodka zazwyczaj nie są wynikiem choroby. Zdarza się jednak, że towarzyszą zespołowi Ellisa-van Crevelda, Hallermanna-Streiffa, Pierre’a Robina czy zespołowi Sotosa.

Jeśli zęby u noworodka są luźne, mogą nieść za sobą zagrożenie zadławienia. Jeśli jest takie ryzyko, są usuwane, a na ich miejsce wyrastają później mleczaki. Natomiast stabilne ząbki zazwyczaj się pozostawia.

Ząbki u noworodków mogą przeszkadzać, podrażniając język dziecka w czasie karmienia. Mogą też powodować dyskomfort u karmiącej matki.