Molnupiravir trafi bezpośrednio do placówek POZ

2022-01-26 10:01

Molnupirawir - pierwszy doustny lek na COVID-19, skuteczny w walce z ciężką postacią choroby i zmniejszający ryzyko hospitalizacji lub zgonu będzie dostarczany z Rządowej Agencji Rezerw Strategicznych bezpośrednio do placówek POZ, które zgłosiły takie zapotrzebowanie.

Molnupiravir trafi do placówek POZ
Autor: Getty Images

Minister Zdrowia zapowiedział, że na początku przyszłego tygodnia molnupiravir trafi do placówek Podstawowej Opieki Zdrowotnej (POZ).

"Już nie tylko w szpitalach hematoonkologicznych, już nie tylko w stacjach dializ, ale również przez lekarzy rodzinnych będziemy dystrybuowali ten lek wczesnego leczenia, wczesnego reagowania" - poinformował na konferencji prasowej Adam Niedzielski.

Poradnik Zdrowie: szczepienia przeciwko COVID-19

We wtorek biuro komunikacji MZ ogłosiło, że "placówki Podstawowej Opieki Zdrowotnej lub inne podmioty leczące pacjentów z grup ciężkiego przebiegu (pacjenci hemato- i onkologiczni, po przeszczepach) mogą zgłaszać zapotrzebowania na lek do Rządowej Agencji Rezerw Strategicznych (RARS) poprzez System Dystrybucji Szczepionek (SDS)".

Molnupiravir powstrzymuje namnażanie się wirusa SARS-CoV-2 w organizmie. Od początku stycznia jest podawany w Polsce osobom z obniżoną odpornością.