Mobilny system spirometryczny od lipca w całej Polsce

2018-07-05 10:21

Mobilny system spirometryczny, stworzony przez polską firmę HealthUp, wchodzi na rynek pod nazwą AioCare. Od lipca 400 nowoczesnych urządzeń będzie wykorzystywanych przez lekarzy rodzinnych w całej Polsce, w ramach realizowanego przez Polpharmę Narodowego Programu Wykrywania POChP (Przewlekłej Obtruracyjnej Choroby Płuc). Na tę chorobę cierpi 2 mln Polaków.

Urządzenia AioCare (dawniej MySpiroo) znacząco poprawią i skrócą diagnostykę przewlekłej obturacyjnej choroby płuc. Obecnie około 2/3 chorych nie jest właściwie diagnozowanych ze względu na brak łatwego dostępu do badania spirometrycznego.

Problemem jest również dostępność lekarzy specjalistów, którzy rutynowo wykonują badanie spirometryczne u swoich pacjentów. Rozwiązaniem tej sytuacji jest ogłoszony przez Polpharmę Narodowy Program Wykrywania POChP i wykorzystanie w gabinetach lekarskich urządzeń AioCare.

Współpracę obu firm zapoczątkował program pilotażowy, przeprowadzony wśród lekarzy rodzinnych. Do końca maja, za pomocą systemu AioCare, przebadano w nim ponad 360 pacjentów, wykrywając symptomy niezdiagnozowanej wcześniej choroby aż u 38% z nich.

Narodowy Program Wykrywania POChP (przewlekłej obturacyjnej choroby płuc) to prowadzone w całej Polsce badania przesiewowe w kierunku POChP i edukacja dotycząca tej choroby.

Po sprzedaży partii urządzeń Polpharmie, kolejnym krokiem w rozwoju produktu będzie otwarcie na pacjentów.

- Cieszymy się, że wejście na rynek naszego systemu możemy zacząć od współpracy z Polpharmą- stabilnym partnerem, który w swoim programie dostarczy lekarzom 400 urządzeń AioCare, wraz z dostępem do aplikacji AioCare PRO i panelu do zarządzania danymi w chmurze internetowej. Jesienią zamierzamy wyjść z ofertą zakupu urządzenia i aplikacji do pacjenta, aby zapewnić mu kompleksową opiekę, łatwy kontakt z lekarzem i zdalne monitorowanie choroby, jaką jest POChP- mówi Łukasz Kołtowski, współzałożyciel firmy HealthUp, producenta AioCare.

System składa się z przenośnego spirometru, połączonego bezprzewodowo z dedykowaną aplikacją dla lekarza i aplikacją do ściągnięcia z AppleStore i Google Play dla pacjenta.

Całość uzupełniają zaawansowane algorytmy i panel analityczny. AioCare umożliwia lekarzom oraz pacjentom chorym na astmę lub POChP stałe monitorowanie funkcji układu oddechowego. Urządzenie pozwala na wykonanie precyzyjnego badania w dowolnym czasie i miejscu, szybką diagnozę, zapisanie wyników oraz ich bezpośrednią konsultację z lekarzem.

Badania kliniczne przeprowadzone przez Spółkę potwierdziły dokładność i jakość badania z użyciem AioCare, identyczną ze spirometrami szpitalnymi. Lekarze chętni do wzięcia udziału w programie ambasadorskim i przetestowania spirometru, proszeni są o kontakt bezpośredni z producentem AioCare, firmą HealthUp, poprzez stronę internetową www.aiocare.com.

AioCare (dawniej MySpiroo) to najwyższej jakości urządzenie medyczne, pozwalające na diagnozę zaburzeń funkcjonowania układu oddechowego, takich jak astma czy przewlekła obturacyjna choroba płuc.

Mobilny spirometr jest połączony z łatwymi w obsłudze aplikacjami (dla lekarza i pacjenta), oraz panelem analitycznym i algorytmami, które pozwalają na pogłębione analizy wyników badania i na bieżąco monitorowanych parametrów stanu zdrowia.

Atutami rozwiązania są również ergonomia i design, czyniące AioCare urządzeniem przyjaznym pacjentowi i łatwo dostępnym. System AioCare umożliwia także pomiar tętna, a czujniki środowiskowe sprawdzają automatycznie ciśnienie, temperaturę i wilgotność otoczenia. To dane, które dziś wpisywane są do spirometrów ręcznie.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

Czytaj e-wydanie cenie 1,00 zł i zyskaj dostęp do numerów archiwalnych! W nr 6/2020 "Zdrowia" m.in.: jak działają jelita, 10 pytań o wazektomię, uzależnienia a płeć, dłonie pod ochroną, ćwiczenia na smukłe nogi. "Zdrowie" to 76 stron rzetelnej wiedzy!

Dowiedz się więcej
Miesięcznik Zdrowie  6/2020
KOMENTARZE