Mobilne KTG Pregnabit: monitoring akcji serca płodu w małej walizeczce

2017-04-10 13:14

Mobilne KTG Pregnabit to wynalazek dwóch Polek: dr n. med. Patrycji Wizińskiej-Sochy i dr n. med. Anny Skotny. Urządzenie zostało już dostrzeżone na świecie i w ten świat ruszy, by pomagać lekarzom i przyszłym rodzicom. Na czym polega działanie mobilnego KTG Pregnabit?

Mobilne KTG Pregnabit: monitoring akcji serca płodu w małej walizeczce
Autor: Materiały prasowe Mobilne KTG Pregnabit umożliwia kontrolę zdrowia płodu pomiędzy wizytami ciężarnej u ginekologa.

Mobilne KTG Pregnabit to dzieło zespołu młodych naukowców pod kierunkiem dr n. med. Patrycji Wizińskiej-Sochy oraz dr n. med. Anny Skotny z wrocławskiego start-upu NESTMEDIC. Opracowali oni system telemedyczny Pregnabit pozwalający na monitorowanie płodu w ostatnim trymestrze ciąży, w dowolnym momencie i miejscu, zgodnie z decyzją i rekomendacją lekarza prowadzącego lub położnej. Jest to przenośne urządzenie KTG, które dzięki osobnym sondom FHR i TOCO montowanym na brzuchu ciężarnej i nadgarstkowemu pulsometrowi rejestrują jednocześnie akcję serca i ruchy dziecka oraz tętno matki i napięcia macicy. Zarejestrowane dane przesyłane są za pośrednictwem modułu z kartą SIM do medycznego centrum monitoringu, czynnego non-stop. Dane analizuje dyżurujący tam zespół lekarzy i położnych. Jeśli badanie nie wykazuje nieprawidłowości, pacjentka otrzymuje SMS, że wszystko jest w porządku.

Pregnabit umożliwia lekarzom zdalne monitorowanie pacjentki pomiędzy wizytami i lepszą kontrolę nad przypadkami pacjentek w ciąży zagrożonej. Dzięki urządzeniu nie ma też potrzeby angażowania dodatkowego personelu medycznego. Pregnabit zapewnia również większą mobilność i samodzielność położnym prowadzącym własne praktyki.

Jeśli personel uzna, że badanie trzeba powtórzyć lub dostrzega coś niepokojącego, przeprowadza z pacjentką rozmowę telefoniczną i zaleca dalsze działania. Pregnabit jest dostępny od grudnia 2016 r. Koszt to 4 tys. zł za urządzenie i miesięczny abonament 750 zł (30 badań wraz z opisem i konsultacją).

Warto wiedzieć

Jedna z wynalazczyń urządzenia - dr n. med. Patrycja Wizińska-Socha otrzymała tytuł Innowatorki Roku 2016 od "MIT Technology Review", natomiast "Financial Times" nazwał ją jedną ze 100 osób wyznaczających standardy innowacyjności w Europie Środkowo-Wschodniej. Samo urządzenie Pregnabit również zostało dostrzeżone na rynku digital health, zyskując tytuł najbardziej innowacyjnego urządzenia na targach Warsaw International Healthcare Exhibition (WIHE) oraz w konkursie GO_GLOBAL.PL.