Mężczyzna otrzymał protezę oka wydrukowaną w 3D. To pierwszy przypadek na świecie

2021-11-26 16:44

W Moorfields Eye Hospital w Londynie po raz pierwszy na świecie pacjentowi założono prototyp protezy drukowanej przy pomocy drukarki 3D. Oko jest bardziej realistyczne niż inne dostępne obecnie alternatywy, a sama metoda jest mniej inwazyjna i bezpieczniejsza, ponieważ nie wymaga już odlewu oczodołu.

zbliżenie na niebieskie oko
Autor: Getty Images

47-letni pacjentem był Brytyjczyk Steve Verze, który od 27 lat potrzebował protezy. Jak podaje Moorfields Eye Hospital, mężczyzna jest zadowolony z rezultatów pracy lekarzy. - To nowe oko wygląda fantastycznie, a dzięki technologii druku cyfrowego 3D będzie tylko lepiej i lepiej – powiedział.

Steve swoje oko miał okazję wypróbować już 11 listopada. Aby mógł z niego skorzystać, eksperci musieli przesłać obraz 3D najpierw do Niemiec, gdzie został wydrukowany, a następnie odesłany do Wielkiej Brytanii. Proteza jest bardziej realistyczna niż obecnie stosowane alternatywny i w przeciwieństwie do tradycyjnych możliwości jest mniej inwazyjna, ponieważ wykorzystuje skany oka.

Choroby oczu

Sam proces produkcji protezy jest znacznie szybszy niż przy stosowaniu akrylowych alternatyw – w przypadku tradycyjnej metody jest to około sześciu tygodni, a w przypadku druku 3D po wykonaniu skanu można ją wydrukować w ciągu 2,5 godziny. Proteza potem jest przekazywana do okulisty, który zajmuje się polerowaniem, wykończeniem i dopasowaniem protezy, ale mimo to cały proces trwa krócej, ponieważ od dwóch do trzech tygodni.

- Jesteśmy podekscytowani potencjałem tego w pełni cyfrowego protetycznego oka – powiedział profesor Mandeep Sagoo, konsultant okulista w Moorfields Eye Hospital i profesor okulistyki w NIHR Biomedical Research Center w Moorfields Eye Hospital i UCL Institute of Ophthalmology. 

Autorzy nowej metody oczekują, że badanie kliniczne potwierdzi wartość nowej technologii, a także ułatwi pacjentom życie przez skrócenie list oczekujących na protezy oczu.