Medycy przygotowali checklistę na obecną sytuację. Na niej między innymi ważne leki

2022-02-27 8:33

Zróbmy co możemy, aby zabezpieczyć siebie i bliskich w tym okresie - apelują na Facebooku ratownicy medyczni. W związku z konfliktem zbrojnym w Ukrainie przygotowali listę spraw, o których każdy z nas powinien teraz pamiętać. Podają, co warto teraz zrobić i dlaczego.

Medycy przygotowali checklistę na obecną sytuację. Na niej między innymi ważne leki
Autor: Getty Images

Sytuacja za wschodnią granicą nikogo nie nastraja optymistycznie, a do Polski codziennie napływają nowi uchodźcy wojenni. Może więc dojść do sytuacji, że polska ochrona zdrowia "zakorkuje się" pod wpływem liczby osób potrzebujących pomocy, również osób rannych.

Dlatego ratownicy sugerują, by nie odkładać wizyt lekarskich na później. Radzą również, by zabezpieczyć zapas leków, które przyjmujemy na stałe - w domu powinniśmy mieć ich tyle, by starczyło na najbliższych kilka tygodni. Powód? Wiele leków dociera do nas z zagranicy, a z powodu konfliktu zbrojnego na Ukrainie mogą zostać zaburzone łańcuchy dostaw, co z kolei spowoduje chwilowy brak leków w aptekach.

Zdaniem medyków bardzo istotna jest również kwestia szczepień, nie tylko na COVID-19 - migracje dużej liczby osób to również napływ różnego rodzaju wirusów, w tym również takich, z którymi w Polsce bardzo rzadko mamy do czynienia między innymi dzięki szczepieniom. Warto więc sprawdzić, czy mamy wszystkie aktualne szczepienia.

Poradnik Zdrowie: jakie badania zrobić raz do roku?

Medycy sugerują również, by przygotować i mieć zawsze pod ręką torbę taktyczną, a w niej rzeczy niezbędne przez okres dwóch tygodni, w tym leki, latarkę, powerbank, skany dokumentów, pieniądze czy zapasową ładowarkę do telefonu. Bardzo ważne jest też uzupełnienie domowej apteczki pierwszej pomocy, szczególnie o opatrunki, gazę, rękawiczki, folię NRC, czy latarkę.

Przypominają też o zasadach pierwszej pomocy - znać je powinien każdy z nas, ale w obecnej sytuacji są one szczególnie istotne. Wskazówki umieszczają w opisie postu, przydatne informacje znajdziesz również POD TYM LINKIEM

Pełna treść postu: 

Jak piszą medycy: Mamy nadzieję, że część z tych wskazówek nigdy Wam się nie przyda, ale umówmy się, przez ostatnie 3 lata przerabiamy lekcję pt.: "Bezpieczeństwo to także wiedza i świadomość." Niech ta nauka nie idzie na marne. Zróbmy co możemy, aby zabezpieczyć siebie i bliskich w tym okresie.