Masz SM? Skorzystaj on-line z Akademii Treningu Mózgu - to już jutro!

2020-04-28 13:57

Akademia Treningu Mózgu to cykl specjalnie opracowanych warsztatów online skierowanych do osób ze stwardnieniem rozsianym. Podczas kilku spotkań uczestnicy poznają ćwiczenia stymulujące pracę mózgu oraz budowanie rezerwy poznawczej. Projekt realizowany jest w ramach trwającej kampanii edukacyjnej Nie sam na SM. Pierwsze warsztaty odbędą się już 29 kwietnia.

Masz SM? Skorzystaj on-line z Akademii Treningu Mózgu - to już jutro!
Autor: Getty Images Akademia Treningu Mózgu to cykl specjalnie opracowanych warsztatów online skierowanych do osób ze stwardnieniem rozsianym.

- Nowoczesne terapie w SM pozwalają spowolnić lub wręcz zahamować postęp choroby – mówi dr n. med. Aleksandra Podlecka-Piętowska, neurolog z Katedry i Kliniki Neurologii Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego, ekspertka kampanii Nie sam na SM. - Możemy wpływać też na zaburzenia procesów poznawczych, opóźnić ich pojawianie się czy zmniejszyć rozwój. Leczenie farmakologiczne to oczywiście podstawa, ale stymulacja mózgu poprzez odpowiednie ćwiczenia wcale nie jest mniej ważna.

Akademia Treningu Mózgu - dlaczego warto wziąć udział?

Stworzona specjalnie z myślą o osobach ze stwardnieniem rozsianym Akademia Treningu Mózgu pozwoli poznać praktyczne metody i techniki wpierające prawidłowe funkcjonowanie funkcji poznawczych, w szczególności tych, których zaburzenia są najbardziej odczuwalne przez osoby z SM.

W trakcie zajęć uczestnicy poznają ćwiczenia rozwijające uważność, koncentrację uwagi i wyobraźnię. Problemy z uwagą są często jednymi z pierwszych zaburzeń funkcjonowania poznawczego u osób z SM. Dowiedzą się m.in.:

  • jakie są funkcje uwagi?
  • czy jesteśmy w stanie wykonywać kilka trudnych zadań jednocześnie?
  • jak wykonywać trening uwagi, aby był efektywny?

Uczestnicy warsztatów będą mogli ćwiczyć pamięć roboczą (operacyjną), która odpowiada za jednoczesne przechowywanie i przetwarzanie informacji. Pojemność jej może wpływać m.in. na szybkość i elastyczność myślenia. Pamięć robocza najmocniej ze wszystkich rodzajów pamięci osłabia się z wiekiem, co jest również mocno odczuwalne przez osoby z SM.

- W trakcie warsztatów chcemy też pokazać, jak uczyć się szybko i efektywnie. W życiu codziennym, w pracy, w szkole ciągle docierają do nas nowe informacje. Opanowanie ich jest czasami dużym wyzwaniem. A wystarczy poznać kilka praktycznych wskazówek psychologii poznawczej, żeby lepiej zapamiętywać i radzić sobie zarówno w życiu zawodowym, jak i codziennej aktywności – mówi dr Magdalena Przedniczek, psycholog, trener funkcji poznawczych, autorka ćwiczeń i prowadząca Akademię Treningu Mózgu.

Podczas zajęć osoby z SM będą mogły poznać techniki pamięciowe (tzw. mnemotechniki), które angażując obie półkule mózgowe pozwalają na zapamiętywanie dużych porcji materiału. Należy do nich Łańcuchowa Metoda Skojarzeń, strategia pamięciowa ułatwiająca zapamiętywanie i przypominanie.

Akademia Treningu Mózgu realizowana jest we współpracy z Polskim Towarzystwem Stwardnienia Rozsianego, SM-Walcz o siebie, Fundacją NeuroPozytywni oraz Śląskim Stowarzyszeniem Chorych na SM SezaM.

Pierwsze warsztaty online Akademii Treningu Mózgu pt. Ćwiczymy uwagę, odbędą się 29 kwietnia (środa) 2020 roku o godzinie 17:00

Transmisja na profilu Facebook kampanii Nie sam na SM

Kolejne spotkania planowane są w cyklu tygodniowym, w każdą kolejną środę maja o godzinie 17.00