Masz dość upału w mieszkaniu? Wypróbuj ten tani i skuteczny sposób

2022-06-28 14:24

Upały potrafią dać się we znaki. Przy zbyt wysokiej temperaturze szukamy schronienia w domach i mieszkaniach. Jednak kilka dni upału wystarczy, by pomieszczenia nagrzały się do zbliżonej temperatury panującej na zewnątrz. Jednak jest na to tani i skuteczny sposób, który pozwoli przetrwać ci upały w mieszkaniu, zwłaszcza w mieście.

Kobieta siedzi na kanapie i się schładza wachlarzem
Autor: Getty Images

Panujący upał w pomieszczeniach może stać się wyjątkowo dokuczliwy, szczególnie dla emerytów, leżących chorych, osób, które pracują zdalnie czy zajmują się małymi dziećmi. Jest jednak skuteczny i tani sposób, dzięki któremu utrzymasz niższą temperaturę w czasie upału i unikniesz przegrzania w mieszkaniu.

Odwodnienie organizmu: objawy i postępowanie

Folia życia uratuje cię przed upałem. Sprawdź, jak ją wykorzystać

Z pewnością wiesz, czym jest koc termiczny (znany również jako koc ratunkowy czy folia NRC).  Stosuje się go przede wszystkim w ratownictwie medycznym, lecz spotykany jest także jako wyposażenie biegaczy podczas maratonów, czy turystów w czasie wycieczek górskich. Należy także do wyposażenia apteczek. Folia NRC nazywana jest folią życia, a używa się jej, by ogrzać zmarznięte osoby. Może jednak posłużyć do ochrony przed ciepłem w mieszkaniu.

Koce termiczne posiadają dwie strony: srebrną i złotą. Srebrna zatrzymuje ciepło, złota natomiast pochłania je.

Wykorzystanie folii NRC to świetne rozwiązanie do zapobiegania przed nagrzaniem pomieszczeń. Wystarczy kupić taką folię (koszt to zaledwie kilka złotych) i rozwiesić ją na oknach. Dzięki temu promienie słoneczne będą odbijały się od niej, a temperatura w pomieszczeniu nie podwyższa się.

Jest to znacznie lepszy i tańszy sposób ochrony przed słońcem niż np. rolety. Wszystko dlatego, że nie dość, że folia odbija promienie słoneczne, to jeszcze przepuszcza światło. Dzięki temu w ciągu dnia nie trzeba korzystać ze sztucznego oświetlenia i marnować prądu. Wieczorem natomiast wystarczy odsłonić folię w celu otwarcia okna i przewietrzenia pokoju chłodniejszym powietrzem.

Jeśli folia wydaje ci się mało estetyczna, możesz przymocować ją do zewnętrznej strony zasłonek. Dzięki temu nie będzie ona widoczna, a po zasłonięciu okna nadal będzie pełnić swoją funkcję.