Małpia ospa w Polsce: potwierdzono już 12 przypadków zakażeń. Resort uspokaja

2022-06-17 10:59

Kolejne przypadki zakażeń małpią ospą w Polsce potwierdziło Ministerstwo Zdrowia. Pacjenci przebywają pod opieką szpitala, ich stan oceniany jest jako dobry. Osoby, które miały z nimi kontakt pozostają pod nadzorem sanepidu.

małpia ospa w Polsce
Autor: Getty Images

Kolejne przypadki małpiej ospy w Polsce

- Mamy obecnie 12 przypadków małpiej ospy - poinformowało Ministerstwo Zdrowia.

- Pacjenci znajdują się pod opieką lekarzy w szpitalu. Przebieg zakażenia jest charakterystyczny dla małpiej ospy. Stan pacjentów jest dobry - dodał resort.   

Małpia ospa. "Nie ma przypadków bezobjawowych"

Jak podaje MZ, zakażenia małpią ospą nie mają bezobjawowego przebiegu, więc nie ma możliwości niekontrolowanego rozprzestrzeniania się wirusa. 

- Zakażenie małpią ospą wymaga, w przeciwieństwie do koronawirusa, intensywnego kontaktu z zakażonym - podsumowuje resort zdrowia.

Małpia ospa w Polsce. Pierwszy przypadek

Stan mężczyzny, który jako pierwszy w naszym kraju otrzymał pozytywny wynik testu na małpią ospę oceniany jest jako dobry. To mieszkaniec Mazowsza, który przebywał wcześniej na Gran Canarii.

– Mężczyzna był o umiarkowanym przebiegu klinicznym ze zmianami również o nasileniu umiarkowanym. Przebywał w szpitalu. Zakończył już 21 dni izolacji i wyszedł do domu pod nadzór sanitarno-epidemiologiczny – wyjaśniła dr Grażyna Cholewińska-Szymańska, specjalistka ds. chorób zakaźnych oraz ordynator w Wojewódzkim Szpitalu Zakaźnym w Warszawie.

Jak walczyć z małpią ospą?

– Najskuteczniejszym sposobem walki z małpią ospą jest unikanie zakażenia. W tym celu należy przede wszystkim unikać kontaktów z zakażonym zwierzęciem lub człowiekiem, nie dotykać padłych zwierząt, zwłaszcza gryzoni. Pacjentów z potwierdzonym zakażeniem należy izolować – dodała.

Poradnik Zdrowie: choroby zakaźne

Kim są pacjenci chorzy na małpią ospę?

Osoby zakażone to zarówno mężczyźni i kobiety. Pacjenci są zarówno obywatelami Polski, jak i osobami z zagranicy. Wszyscy od momentu wystąpienia prawdopodobieństwa zakażenia małpią ospą przebywają w izolacji.

Lek na małpią ospę niedostępny w Polsce

W Polsce lek na małpią ospę jest obecnie niedostępny. Problem z eksportem wynika prawdopodobnie z obawy o ryzyko przeniesienia się zakażeń. W przypadku wybuchu epidemii nie jesteśmy w żaden sposób przygotowani i zabezpieczeni przed tą groźną chorobą. W Polsce jest tylko jeden szpital, który będzie mógł przyjąć 200 pacjentów z potwierdzonym zakażeniem. 

Tak wygląda wysypka przy małpiej ospie. Jak ją rozpoznać? [ZDJĘCIA]