Mała zmiana w diecie znacząco zmniejsza ryzyko udaru mózgu. Wprowadź ją od razu

2022-08-18 9:15

Udar mózgu to najczęstsza przyczyna trwałej niepełnosprawności u osób powyżej 40. roku życia. Jak przekonują naukowcy, jego ryzyko można jednak zmniejszyć, modyfikując dietę, konkretnie - użycie jednego ze składników. Jeśli go zastąpisz zamiennikiem, ryzyko udaru zmniejszysz aż o 14 proc.

Mała zmiana w diecie znacząco zmniejsza ryzyko udaru mózgu. Wprowadź ją od razu
Autor: Getty Images

W Polsce co 8 minut ktoś ma udar mózgu - statystyki pokazują, że dotyka on w naszym kraju ponad 60 tys. osób w ciągu roku. Z kolei dane światowe pokazują, że z powodu udaru ktoś umiera co 6 sekund - rocznie to aż ponad pięć milionów osób. To zarazem trzecia najczęstsza - po chorobach układu krążenia i nowotworach - przyczyna zgonów i najczęstsza przyczyna trwałej niesprawności dorosłych powyżej 40 r. życia.

Do udaru dochodzi, kiedy dopływ krwi do mózgu zostanie znienacka odcięty - mózg jest wówczas pozbawiony niezbędnego mu tlenu. Komórki mózgowe zaczynają umierać już po czterech minutach od pierwszych objawów udaru. Jego skutki może odwrócić lub znacząco ograniczyć leczenie, które musi jednak zostać zastosowane nie później, niż w ciągu trzech godzin od początku udaru.

Pomóc może prosta zmiana w diecie

Przyczyny udaru mózgu są różne - jednym z głównych czynników ryzyka jest niezdrowy styl życia: brak ruchu i zła dieta. Zdaniem naukowców ryzyko to można zmniejszyć, wprowadzając prostą zmianę w diecie.  Wyniki badania, które opublikowano w New England Journal of Medicine wykazały, że przejście ze zwykłej soli kuchennej na jej substytuty może zmniejszyć ryzyko udaru nawet o 14 procent.

W badaniu tym przeanalizowano dane zdrowotne 20 995 mieszkańców 600 chińskich wiosek. Średni wiek badanych wynosił 65,4 lat. 72 procent uczestników przebyło już kiedyś udar mózgu, 88 procent chorowało na nadciśnienie. Losowo przydzielono ich do grup - jedna z nich stosowała substytut soli (zawierający 75 proc chlorku sodu i 25 proc chlorku potasu), druga zaś wyłącznie zwykłą sól. Średni czas obserwacji wyniósł 4,74 roku.

Jak się okazało, w grupie stosującej zamienniki soli odsetek udarów mózgu był niższy, niż w tej, w której stosowano zwykłą sól. Jak podkreślili badacze: "Wśród osób, które przebyły udar lub miały 60 lat lub więcej i miały wysokie ciśnienie krwi, częstość udarów, poważnych incydentów sercowo-naczyniowych i zgonów z jakiejkolwiek przyczyny była niższa po zastosowaniu substytutu soli niż w przypadku zwykłej soli."

Poradnik Zdrowie: nadciśnienie

Skąd taki efekt i czym są substytuty soli?

Jak piszą badacze w swoim artykule, wysokie spożycie sodu i niski poziom spożycia potasu ma związek z wysokim ciśnieniem krwi, a co za tym idzie, z większym ryzykiem chorób sercowo-naczyniowych. Badania nad zmniejszeniem ilości sodu w diecie i suplementacją pokazu wykazały korzystne działanie, obniżające ciśnienie krwi.

Substytuty soli, w których w soli część chlorku sodu zastąpiono chlorkiem potasu łączą to działanie w jednym produkcie - mają one udowodnione działanie obniżające ciśnienie krwi (w Polsce takie produkty określane są zwykle jako sól niesodowa). Konieczne są jednak dalsze badania - podkreślają naukowcy.