Lekarze przypominają: nadal mamy epidemię. I apelują. O co?

2020-06-16 8:02 Katarzyna Hubicz

Lekarze z Porozumienia Pracodawców Ochrony Zdrowia przypominają, że epidemia nadal nie minęła. Zachorowania można jednak uniknąć, stosując się do tych samych zasad bezpieczeństwa, które do niedawna dla każdego z nas były oczywiste: nosząc maseczkę, dezynfekując ręce i zachowując odpowiedni dystans do innych ludzi.

Wbrew oczekiwaniom liczba zakażeń koronawirusem nie maleje - każdego dnia Ministerstwo Zdrowia informuje o kilkuset nowych przypadkach. Jak twierdzą eksperci, wielu z nich można byłoby uniknąć, gdybyśmy nadal przestrzegali zasad bezpieczeństwa, jakie do niedawna niemal dla wszystkich były oczywiste.

Tymczasem: "Z niepokojem zauważamy, że coraz więcej osób rezygnuje z masek robiąc zakupy w sklepach, podczas publicznych zgromadzeń (także tych przedwyborczych), w miejscach kultu religijnego. Dystans też przestał już istnieć. Nie każdy korzysta ze środków dezynfekcyjnych, czy rękawiczek! To wielki błąd!" - podkreśliła w oświadczeniu prezes PPOZ, Bożena Janicka.

I zaapelowała o ostrożność oraz o rozsądek, bo koronawirus nie zniknął. "To groźny przeciwnik, szczególnie dla osób z obniżoną odpornością, starszych, z „wielochorobowością” (schorzeniami układu krążenia i oddechowego), w procesie leczenia, np. onkologicznego (chemioterapia). Nie dajmy się ponieść źle rozumianej wolności" - wezwała.

Bożena Janicka zauważyła, że normalność sprzed epidemii już nigdy nie wróci i należy wypracować teraz nową, bezpieczną dla siebie i innych. "Zakładajmy maseczki w przestrzeniach zamkniętych oraz wszędzie tam, gdzie nie jesteśmy w stanie zachować odpowiedniej odległości od innych. Unikajmy skupisk ludzkich. Zachowujmy higienę, myjmy ręce, nie dotykajmy nimi oczu, ust i nosa. Nie bądźmy lekkomyślni, nie wracajmy do starych nawyków. Nie dajmy się wpędzić w pułapkę bez wyjścia" - przestrzegła.

Prezes PPOZ zaznaczyła, że zachowywanie zasad sanitarnych jest szczególnie ważne zważywszy na przewidywaną przez ekspertów drugą falę epidemii jesienią. "Dbajmy o siebie i innych" - zaapelowała.

Źródło: PAP

Test na obecność koronawirusa jest obecnie konieczny - mówi Sylwia Malcher-Nowak, rzeczniczka szpitala w Zielonej Górze
Koronaporadnik Adama Federa "Będzie Dobrze" - Co można w internecie

Rozwijamy nasz serwis dzięki wyświetlaniu reklam.

Blokując reklamy, nie pozwalasz nam tworzyć wartościowych treści.

Wyłącz AdBlock i odśwież stronę.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

Czytaj e-wydanie cenie 1,00 zł i zyskaj dostęp do numerów archiwalnych! W nr 6/2020 "Zdrowia" m.in.: jak działają jelita, 10 pytań o wazektomię, uzależnienia a płeć, dłonie pod ochroną, ćwiczenia na smukłe nogi. "Zdrowie" to 76 stron rzetelnej wiedzy!

Dowiedz się więcej
Miesięcznik Zdrowie  6/2020
KOMENTARZE