Lekarze POZ: apelujemy o rozważne korzystanie ze świadczeń służby zdrowia

2021-11-19 7:26

Lekarze z Porozumienia Pracodawców Ochrony Zdrowia zaapelowali do pacjentów o ograniczenie bezpośrednich wizyt w poradniach podstawowej opieki zdrowotnej. Proszą, by ci korzystali z teleporad, a jeśli konieczna jest bezpośrednia wizyta w przychodni, o przychodzenie punktualnie na wyznaczoną godzinę.

Lekarze POZ: apelujemy o rozważne korzystanie ze świadczeń służby zdrowia
Autor: Getty Images

Autorzy apelu wyjaśnili, że w obecnej sytuacji pacjentom zalecany jest kontakt telefoniczny - w tym udzielanie teleporad, udostępnianie e-recept czy zabezpieczanie w ZLA.

"Bezpośrednia wizyta w poradni POZ dopuszczalna jest tylko w medycznie uzasadnionych sytuacjach i również po wcześniejszym uzgodnieniu telefonicznym z lekarzem: wyznaczeniu terminu oraz konkretnej godziny" – podkreślili lekarze.

Poradnik Zdrowie: różnica między COVID-19 a przeziębieniem i grypą

"Z przerażeniem obserwujemy drastyczny wzrost nowych zakażeń, zgonów z powodu COVID-19, a jednocześnie nie do końca odpowiedzialne zachowania naszych pacjentów. Przy rozpędzającej się czwartej fali koronawirusa niedopuszczalne jest przesiadywanie w zatłoczonych poczekalniach, które z racji ilości pacjentów stają się siedliskiem drobnoustrojów. Jesteśmy przekonani, że właśnie w takich sytuacjach pacjenci się nawzajem zarażają" – zaznaczyła prezeska Porozumienia Pracodawców Ochrony Zdrowia Bożena Janicka.

Autorzy apelu proszą także o szczepienie się i o przyjmowanie trzeciej, przypominającej dawki szczepionki przeciwko COVID-19.

Przypominają również, że pacjenci nadal zobowiązani są do stosowania środków ochrony osobistej (takich jak maseczki i rękawiczki) oraz stosowania się do zaleceń higienicznych - w tym dezynfekcji rąk.