Leczenie HIV. Dzięki wczesnej terapii udało się wyleczyć dziecko z HIV

2013-03-07 10:10
Leczenie HIV. Dzięki wczesnej terapii udało się wyleczyć dziecko z HIV
Autor: thinkstockphotos.com Dziecko z HIV może być wyleczone - twierdzą badacze z Uniwersytetu Johnsa Hopkinsa w Baltimore. Wirusolog, dr Deborah Persaud przedstawiła na konferencji w Atlancie wyniki pracy swojego zespołu. Jeśli faktycznie dziecko z HIV zostało wyleczone - byłby to drugi na świecie przypadek wyleczenia pacjenta z HIV.

Dziecko z HIV może być wyleczone - twierdzą badacze z Uniwersytetu Johnsa Hopkinsa w Baltimore. Wirusolog, dr Deborah Persaud przedstawiła na konferencji w Atlancie wyniki pracy swojego zespołu. Jeśli faktycznie dziecko z HIV zostało wyleczone - byłby to drugi na świecie przypadek wyleczenia pacjenta z HIV.

Jeśli faktycznie dziecko z HIV może być wyleczone, to pojawia się nowa szansa, przede wszystkim dla dzieci z krajów biednych. To one przede wszystkim potrzebują leczenia z HIV. Ze statystyk wynika bowiem, że o ile w USA dzieci z HIV rodzi się około 300 rocznie, to w krajach biednych dzieci z wirusem HIV urodziło około 300 tys. dzieci. Co gorsza, w krajach tych tylko 60 proc. zarażonych ciężarnych kobiet otrzymuje leki, dzięki którym można zapobiec przedostaniu się wirusa na dzieci.

Dziewczynka z Mississipi: dziecko wyleczone z HIV

Dziecko wyleczone z HIV to 2,5 letnia dziewczynka, której matka nie wiedziała, że ma HIV, przez co w ciąży nie przyjmowała żadnych leków antywirusowych. Pediatra, który zajął się dzieckiem tuż po urodzeniu - dr Deborah Persaud, podjęła odważną decyzję i już w 30 godzin po urodzeniu, jeszcze przed pełnym potwierdzeniem testów w kierunku HIV, rozpoczęła intensywne leczenie, dalekie od standardów zalecanych w takich przypadkach. Dziecku podano taki sam koktajl anty-HIV, jaki podaje się dorosłym nosicielom wirusa.

Dziecko wyleczone z HIV: czy rzeczywiście?

Ponieważ terapia dziecka została nagle z winy matki przerwana na 5 miesięcy, lekarze byli pewni, że dziecko nadal ma HIV. Dziewczynka od ponad roku nie zażywa leków, a mimo to badania wykazały w jej organizmie jedynie szczątkowy materiał genetyczny pochodzący od wirusa i nic nie wskazuje na nawrót choroby. Dlatego też naukowcy poinformowali na konferencji w Atlancie, że mamy do czynienia z drugim przypadkiem wyleczenia HIV na świecie. Czas pokaże, czy rzeczywiście udało się trwale wyleczyć dziecko z HIV.

ZOBACZ: Pierwszym człowiekiem wyleczonym z HIV był Berliński pacjent >>

Test na HIV - zobacz na czym polega [WIDEO]

Jak wygląda test na HIV?
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.