Kwasy omega-3 mogą zmniejszać miażdżycę. Nowe badanie

2021-12-17 13:18

Receptor GPR32 aktywowany przez resolwiny - substancje powstałe z kwasów tłuszczowych omega-3 - odgrywa kluczową rolę w zapobieganiu stanom zapalnym w naczyniach krwionośnych i zmniejszaniu miażdżycy, dowodzą autorzy nowego badania, przeprowadzonego w Karolinska Institutet w Szwecji. Wyniki badań, które opublikowano w Journal of Clinical Investigation, napawają optymizmem: zdaniem badaczy to odkrycie może zaowocować nowymi metodami profilaktyki i leczenia chorób układu krążenia.

Kwasy omega-3 mogą zmniejszać miażdżycę. Nowe badanie
Autor: Getty Images

Choroby serca i układu krążenia są poważnym problemem na całym świecie i najczęstszą przyczyną zgonów.  Jedną z przyczyn schorzeń sercowo-naczyniowych jest miażdżyca, związana z toczącym się w naczyniach krwionośnych przewlekłym stanem zapalnym.

Jak piszą autorzy szwedzkiego badania w komunikacie prasowym, stan zapalny jest zwykle kontrolowany przez resolwiny, naturalne lipidy, które hamują stan zapalny i pobudzają gojenie oraz naprawę tkanek. Resolwiny są syntetyzowane w tkankach z kwasów tłuszczowych omega-3, a następnie wiążą się z receptorem GPR32 i wiążą go.

Poradnik Zdrowie: kiedy iść do kardiologa?

Jakie znaczenie może mieć ten skomplikowany mechanizm w profilaktyce i leczeniu miażdżycy? Otóż, jak dowodzą szwedzcy badacze - całkiem spory. 

„Odkryliśmy, że u osób z miażdżycą receptor GPR32 jest rozregulowany, co wskazuje na zakłócenie naturalnych procesów naprawczych organizmu” – wyjaśnia pierwsza autorka badania, Hildur Arnardottir, adiunkt na Wydziale Medycyny w szwedzkim Karolinska Institutet. 

Naukowcy eksperymentowali zarówno na myszach, jak i na ludzkiej blaszce miażdżycowej, uzyskanej z projektu Biobank of Karolinska Carotid Endarterectomies. Badanie objęło łącznie 127 próbek tkanki blaszki miażdżycowej od pacjentów poddanych zabiegowi endarterektomii tętnicy szyjnej w Karolinska University Hospital. 

Stworzyli model eksperymentalny, w którym aktywność receptora GPR32 została wzmocniona przez resolwiny. Okazało się, że aktywacja tego receptora silnie hamuje stan zapalny w zajętych miażdżycą tętnicach i stymuluje procesy naprawcze.

„To odkrycie może utorować drogę do zupełnie nowych strategii leczenia i zapobiegania miażdżycy poprzez zatrzymanie stanu zapalnego w naczyniach krwionośnych, a także aktywowanie procesów naprawczych za pomocą, na przykład, kwasów tłuszczowych omega-3”.

W kolejnym kroku badacze zamierzają zbadać m.in. sposoby wykorzystania kwasów omega-3 w leczeniu miażdżycy.