Koronawirus: to, jak spacerujesz, pozwala przewidzieć ryzyko zakażenia [NOWE BADANIA]

2020-07-14 8:12 Katarzyna Hubicz

Chodzisz wolno i dostojnie, czy przeciwnie: stawiasz tak długie kroki, że mało kto jest w stanie za tobą nadążyć? W przypadku koronawirusa ma to znaczenie: jak sugerują nowe badania, tempo, w jakim ludzie zazwyczaj chodzą, może mieć związek z ryzykiem rozwoju ciężkiego zakażenia Covid-19.

Jak donosi agencja Reuters, nowe badania (opublikowane właśnie w serwisie medRxiv) sugerują, że tempo, w jakim zwykle ludzie chodzą, może mieć związek z ryzykiem rozwoju ciężkiego zakażenia COVID-19. Do takich wniosków doszli brytyjscy badacze, którzy przeanalizowali dane dotyczące ponad 400 tys. osób zarejestrowanych w Biobank - brytyjskim rejestrze, który przez wiele lat ściśle monitoruje zdrowie ludzi.

Odkryli, że u 972 osób objętych badaniem rozwinęło się zakażenie koronawirusem - na tyle poważne, że wymagało pobytu w szpitalu. W porównaniu z osobami o normalnej wadze osoby otyłe miały o 49 proc. wyższe ryzyko ciężkiego przebiegu choroby.

Niezależnie jednak od wagi największe ryzyko zachorowania i ciężkiego przebiegu choroby dotyczyło osób, które chodziły powoli. Badacze ustalili, że osoby ważące nie więcej, niż wynosi norma, które zazwyczaj chodzą powoli (mniej, niż 4,8 km na godzinę) miały ponad dwukrotnie większe ryzyko ciężkiego przebiegu COVID-19 niż osoby, których waga również nie odbiegała od normy, ale które spacerowały energiczniej - w tempie  szybszym, niż 6,4 km/godzinę.

Dlaczego? Osoby, które chodzą wolniej, często cierpią również na dolegliwości, które przyczyniają się do ich złego stanu zdrowia. Między innymi dlatego szybkość chodu jest często wykorzystywana do testowania zdolności fizycznej dorosłych i do przewidywania ryzyka przyszłej choroby, niepełnosprawności, a nawet śmierci.

„Podane przez badanych tempo chodzenia, ta prosta miara sprawności funkcjonalnej, wydaje się być czynnikiem ryzyka ciężkiego COVID-19, który jest niezależny od otyłości - stwierdzili w podsumowaniu autorzy badania.

Posłuchaj, jak przebiega zakażenie koronawirusem. To materiał z cyklu DOBRZE POSŁUCHAĆ. Podcasty z poradami
Włodzimierz Gut: Mówienie o końcu epidemii to zbyt duży entuzjazm [Super Raport]

Rozwijamy nasz serwis dzięki wyświetlaniu reklam.

Blokując reklamy, nie pozwalasz nam tworzyć wartościowych treści.

Wyłącz AdBlock i odśwież stronę.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

Czytaj e-wydanie cenie 1,00 zł i zyskaj dostęp do numerów archiwalnych! W nr 6/2020 "Zdrowia" m.in.: jak działają jelita, 10 pytań o wazektomię, uzależnienia a płeć, dłonie pod ochroną, ćwiczenia na smukłe nogi. "Zdrowie" to 76 stron rzetelnej wiedzy!

Dowiedz się więcej
Miesięcznik Zdrowie  6/2020
KOMENTARZE