Koronawirus pojawił się znacznie wcześniej, niż sądzono [SENSACYJNE DONIESIENIA]

2020-06-29 8:05
koronawirus
Autor: Getty Images

Nowy koronawirus atakował ludzi o wiele wcześniej, niż świat usłyszał o jakimkolwiek potwierdzonym przypadku COVID-19, czego dowodzą dane opublikowane właśnie przez badaczy z Uniwersytetu Barcelońskiego. Podana przez naukowców data to jednocześnie najwcześniejszy - jak dotychczas - potwierdzony przypadek obecności wirusa SARS-CoV2 w ludzkiej populacji.

Według oficjalnych danych hiszpańskich służb medycznych pierwsze zachorowanie na Covid-19 w Barcelonie potwierdzono 25 lutego 2020r. u 36-letniej turystki z Włoch.

Jednak jak ustalili badacze z Uniwersytetu Barcelońskiego, w Hiszpanii koronawirus obecny był już rok wcześniej - jego obecność stwierdzono w próbce pobranej z wód ściekowych stolicy Katalonii 12 marca 2019 roku.

- Rezultaty badań dowodzą, że wirus ten istniał o wiele wcześniej niż jakikolwiek potwierdzony przypadek Covid-19 na świecie - napisały w komunikacie władze Uniwersytetu.

Prowadzone przez tę uczelnię badania nad obecnością cząsteczek SARS-CoV-2 w wodach ściekowych aglomeracji Barcelony objęły nie tylko bieżący rok, ale również lata 2018-2019.

Nie oznacza to jeszcze, że epidemia koronawirusa wybuchła znacznie wcześniej, niż uważa się obecnie: jak wyjaśnił w komunikacie szef zespołu badawczego Albert Bosch, ze wszystkich próbek pobranych z wód kanalizacyjnych Barcelony pomiędzy 1 stycznia 2018 roku a 31 grudnia 2019 roku tylko ścieki z 12 marca 2019 roku zawierały genomy koronawirusa SARS-CoV-2.

To, w ocenie szefa zespołu badaczy może wynikać z faktu, że zainfekowana koronawirusem osoba przebywała krótko w stolicy Katalonii, prawdopodobnie jako turysta.

Przed badaniem próbek z lat 2018-2019 zespół kierowany przez Boscha utrzymywał, że pierwszy raz nowy koronawirus pojawił się w ściekach w Barcelonie w połowie stycznia 2020 roku, konkretnie - 41 dni przed potwierdzeniem pierwszego zachorowania na Covid-19 w tym mieście.

Źródło: PAP

Koronaporadnik Adama Federa "Będzie Dobrze" - Co można w internecie
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.