Nikotyna pomaga w walce z koronawirusem. Ustalenia naukowców szokują

2020-04-29 7:48

Czy nikotyna pomaga w walce z nowym koronawirusem? Według francuskiego badania palacze mogliby być lepiej chronieni niż inni przed nowym koronawirusem, ponieważ nikotyna blokuje miejsca, w których koronawirus atakuje komórkę. Jest to sprzeczne z tym, co głoszą chińscy naukowcy. Kto ma rację?

Koronawirus. Papierosy szkodzą, nikotyna pomaga? Badacze na tropie!
Autor: Według francuskiego badania palacze mogliby być lepiej chronieni niż inni przed nowym koronawirusem, ponieważ nikotyna blokuje miejsca, w których koronawirus atakuje komórkę

Spis treści

  1. Na czym opierali się Francuzi?
  2. Koronawirus a nikotyna - dlaczego miałaby pomagać?
  3. Jaką rolę naprawdę odgrywają receptory ACE2?
  4. Palenie nie jest rozwiązaniem

Palacze są uważani za grupę podwyższonego ryzyka w przypadku zakażeń nowym koronawirusem. Według badań opublikowanych w chińskim czasopiśmie medycznym, zwykle zapadają na cięższe i przedłużające się choroby, które wywołuje COVID-19, niż osoby niepalące i w rezultacie umierają częściej.

Jednak francuscy naukowcy, pod przewodnictwem Jean-Pierre'a Changeux, neurobiologa z Institutu Pasteura, podejrzewają, że plastry nikotynowe mogą pomóc w zapobieganiu infekcjom koronawirusem. Swoją hipotezę opublikowali w portalu naukowym Qeios.

Na czym opierali się Francuzi?

Francuzi doszli do tego wniosku, ponieważ ich dane, które są sprzeczne z chińskimi badaniami pokazują, że wydaje się, iż wśród pacjentów z COVID-19 jest tylko niewielka liczba palaczy. W badaniu wzięło udział około 500 pacjentów z COVID-19, z których 350 było leczonych w szpitalu, a 150 miało łagodny postęp choroby.

- Tylko 5 procent w tej grupie to palacze - powiedział agencji informacyjnej AFP Zahir Amoura, kierownik badania i profesor chorób wewnętrznych. - To z kolei oznaczało, że wśród pacjentów z COVID-19 było o 80 procent mniej palaczy niż w ogólnej populacji w tym samym wieku i tej samej grupie płci.

Zresztą już wcześniej do podobnego wniosku doszli naukowcy pod przewodnictwem Giuseppe Lippi z Werony we Włoszech. Z ich doniesień, które opublikowano w European Journal of Internal Medicine również wynika, że palacze nie są bardziej narażeni na zarażenie się COVID-19 niż inni.

Koronawirus a nikotyna - dlaczego miałaby pomagać?

Francuskie badanie zakłada, że ​​nikotyna może chronić przed nowym koronawirusem. - Nasza hipoteza jest taka, że "nikotyna przyłącza się do receptorów komórkowych (ACE2) wykorzystywanych przez koronawirusa, zapobiegając w ten sposób jego przyłączaniu się do komórki” - wyjaśnia Changeux, który również przewodniczy College de France. Być może medycy i pacjenci powinni nosić plastry z nikotyną?

To trochę jak zabawa w komórki do wynajęcia - wirus nie usiądzie, bo właśnie podsiadła go nikotyna.

Naukowcy podsumowują, że wirus nie może dostać się do komórki i nie może rozprzestrzeniać się w organizmie, jeśli nikotyna go zablokuje. Szpital Pitie-Salpetriere w Paryżu ma teraz bardziej szczegółowo zbadać to odkrycie.

Jaką rolę naprawdę odgrywają receptory ACE2?

Jednak naukowcy nie są zgodni co do tego, że receptory ACE2 mają działanie blokujące. Neurolodzy James L. Olds i Nadine Kabbani z Fairfax w amerykańskim stanie Wirginia opublikowali już badanie na ten temat w The FEBS Journal 18 marca. Doszli do wręcz odwrotnego wniosku, niż Francuzi.

Ich badanie sugeruje, że nikotyna nie blokuje, a stymuluje receptory komórkowe, co oznacza, że ​​wirusy mają jeszcze lepsze możliwości penetracji komórek. To ​​może wyjaśniać szczególnie ciężkie przebiegi choroby u palaczy.

Palenie nie jest rozwiązaniem

Tylko dalsze badania mogą wykazać, czy francuscy naukowcy lub ich amerykańscy lub chińscy koledzy mają rację. Jednak praktycznie wszyscy lekarze zgadzają się, że palenie tytoniu niesie dodatkowe ryzyko w przypadku choroby COVID-19.

Radzą palaczom, aby jak najszybciej rzucili palenie, ponieważ koronawirus atakuje przede wszystkim płuca, które i tak są już uszkodzone u palaczy.

A na końcu może się okazać, że i jedni i drudzy mają rację. Francuzi - że nikotyna blokuje wirusa, a reszta świata - że palacz, jeśli zachoruje, to ma duże większe szanse na ciężki przebieg COVID-19 i poważne powikłania.

Źródło: www.dw.com

Polecamy także: