Kluczowy etap w Narodowym Programie Szczepień. „Zaczynamy szczepienia masowe”

2021-01-13 16:33

Szef KPRM i pełnomocnik rządu ds. szczepień poinformował, że zaczynają się szczepienia masowe. – 15 stycznia nastąpi otwarcie rejestracji na konkretny termin szczepienia dla osób pow. 80 r.ż. i uruchamiamy formularz zgłoszenia chęci szczepienia się dla wszystkich osób pow. 18 r.ż. na stronie rządowej – ogłosił Michał Dworczyk podczas konferencji prasowej.

 Zapisy na szczepienie przeciw COVID-19. Jak i gdzie umówić się na wizytę? Jest już lista punktów szczepień
Autor: Getty Images

- Idąc śladem większości państw, dzielimy szczepionki na pół i połowa trafia do punktów, a połowa czeka w mroźniach ARM na podanie drugiej dawki szczepionki – stwierdził szef Kancelarii Premiera Michał Dworczyk. Dodał, że „możliwe, że do końca pierwszego kwartału zaszczepimy 3 mln osób”. 

Szczepienia masowe przeciw COVID-19: rusza rejestracja 

Minister Michał Dworczyk poinformował, że 22 stycznia nastąpi otwarcie rejestracji dla osób pow. 70 r.ż. - 25 stycznia rozpocznie się szczepienie seniorów powyżej 70 r.ż. zgodnie z rejestracją z poprzednich dni. To szczepienie rozpocznie się w blisko 6 tys. punktach w całej Polsce – dodał.

Jedynie seniorzy pow. 80 r.ż. mogą rejestrować się na konkretny termin szczepienia między 15 a 22 stycznia 2021 roku. Jak zaznaczył szef KPRM, zapadła taka decyzja ze względu „na rekomendacje Rady Medycznej”, ponieważ te osoby są najbardziej narażone na ciężki przebieg koronawirusa SARS-CoV-2.

- Od 15 stycznia również wszystkie osoby od 18 do 70 r.ż. będą mogły zgłosić swoją gotowość do zaszczepienia się. Bardzo nam zależy, żeby ten proces szczepień nie tylko był realizowany ponad podziałami, ale żeby był transparentny dla każdego obywatela – powiedział minister Michał Dworczyk.

- Na podstawie tego harmonogramu wystawiamy centralny kalendarz, w którym będzie zarejestrowane ponad 6 tys. punktów i każdy z tych punktów będzie miał wystawione sloty, kiedy można się zapisać na konkretną godzinę na szczepienie -wyjaśnił Michał Dworczyk.

Szczepienia masowe przeciw COVID-19: dodatkowe punkty 

Szef KPRM zaznaczył też w swoim wystąpieniu, że do 25 stycznia uruchomione zostaną dodatkowe punkty. – Po to, aby w maksymalnej liczbie miejsc w Polsce był łatwo dostępny taki punkt szczepień. Wykaz wszystkich punktów jest dostępny na stronie rządowej – dodał.

Szczepienia masowe przeciw COVID-19: kanały rejestracji 

- Mamy trzy kanały, którymi możemy zarejestrować się na szczepienie – infolinia 989, e-rejestracja na pacjent.gov.pl i możliwość osobistego zapisania się w punkcie szczepień – przekazał Michał Dworczyk.

Szef Kancelarii Premiera podziękował wszystkim osobom zaangażowanym od wielu tygodniu w Narodowy Program Szczepień i jego przygotowanie. Według niego "wkraczamy w niezwykle ważny okres realizacji tego programu". 

prof. Ernest Kuchar: Szczepionka jest mniej ryzykowna niż powikłania po koronawirusie [Super Raport]
Sonda
Zrobisz to? Czy nie?