Każda kolejna godzina zwiększa ryzyko samobójstwa. Rodzice nie mają nad tym kontroli

2023-03-22 14:53

Każda kolejna godzina to większe ryzyko zachowań samobójczych u dzieci. Badania przeprowadzono na grupie wiekowej 9-11 lat. Po dwóch latach obserwacji ryzyko samobójstwa było wyższe o 9 proc.

Każda kolejna godzina zwiększa ryzyko samobójstwa. Rodzice nie mają nad tym kontroli
Autor: Getty Images Każda kolejna godzina zwiększa ryzyko samobójstwa. Rodzice nie mają nad tym kontroli

Nowe badanie ujawnia, że ​​zbyt długi czas spędzony przed ekranem może prowadzić do zachowań samobójczych u dzieci. Każda dodatkowa godzina spędzana przed ekranem wiąże się z wyższym ryzykiem zachowań samobójczych aż o 9 proc. w ciągu dwóch lat wśród dzieci w wieku od 9 do 11 lat.

Tak negatywny wpływ ma nie tylko oglądanie filmów, ale i granie w gry wideo, wysyłanie SMS-ów i rozmowy wideo.

Poradnik Zdrowie: kiedy iść do psychologa?

Niebezpieczne skutki "siedzenia w telefonie"

Starszy autor badania, dr Jason Nagata z Uniwersytetu Kalifornijskiego w San Francisco, powiedział: „Korzystanie z ekranu może prowadzić do izolacji społecznej, cyberprzemocy i zakłóceń snu, co może pogorszyć zdrowie psychiczne. (...) Więcej czasu przed ekranem często zastępuje spotkania towarzyskie, aktywność fizyczną i sen”. 

Taka forma spędzania czasu stała się codziennością życia w pandemii. Choć z izolacją pożegnaliśmy się już prawdopodobnie na dobre, złe nawyki pozostały. Negatywny wpływ ekranów na zdrowie psychiczne jest niepokojący.

Naukowcy przeanalizowali dane z ogólnokrajowego badania Adolescent Brain Cognitive Development, największego długoterminowego badania rozwoju mózgu w USA. Zebrali dane dotyczące czasu spędzanego przed ekranem 11 633 dzieci w wieku od 9 do 11 lat. Każde dziecko obserwowano przez dwa lata. Następnie dzieci odpowiadały na pytania dotyczące czasu spędzonego przed ekranem.

Współautor, dr Kyle Ganson wyjaśnia: „Badanie przeprowadzono przed pandemią COVID-19, ale jego odkrycia są szczególnie aktualne teraz, ponieważ stan zdrowia pogorszył się w czasie pandemii”.

Zdaniem ekspertów, ilość czasu spędzanego przed ekranem przez nastolatków podwoiła się i teraz wynosi prawie osiem godzin dziennie. Korzystanie z urządzeń elektronicznych w obecnych czasach może przynieść ważne korzyści, takich jak edukacja i socjalizacja. Mimo to rodzice powinni mięć większą kontrolę nad tym, w jaki sposób ich pociechy spędzają wolny czas i starać się złagodzić niekorzystne ryzyko dla zdrowia psychicznego.

Jak temu zapobiec?

Oderwanie dziecka od ekranu komputera czy smartfona może być trudne. Najlepszym sposobem na wpojenie zasad zdrowego korzystania z elektroniki jest dawanie przykładu przez opiekuna. Dziecko powinno mieć także możliwość spędzania czasu poza domem - na zajęciach dodatkowych, warsztatach czy uczestnicząc w ćwiczeniach ruchowych.