Kawa i herbata mogą sprzyjać wypadaniu włosów? Lekarz ostrzega

2022-07-07 7:19

To, że wypadaniu włosów mogą sprzyjać niedobory witamin i minerałów, wiemy wszyscy. Ale co wspólnego z tym problemem ma picie kawy lub herbaty? Jak się okazuje - całkiem sporo. Lekarka wyjaśnia, dlaczego osoby, które do posiłków piją któryś z tych napojów, mogą być bardziej narażone na utratę włosów.

Kawa i herbata mogą sprzyjać wypadaniu włosów? Lekarz ostrzega
Autor: Getty Images

Włosy mogą wypadać z bardzo różnych powodów - ich nadmierną utratę powoduje przewlekły stres, choroby skóry głowy, niewłaściwa pielęgnacja, czy niedobory witamin i minerałów. W takiej sytuacji trzeba skonsultować się z lekarzem i wykonać podstawowe badania krwi, w tym morfologię -  pomóc może również baczne przyjrzenie się swoim nawykom żywieniowym.

Picie kawy i herbaty może obniżać poziom żelaza

Jednym z pierwiastków, które mają duży wpływ na włosy, jest żelazo, wykorzystywane przez nasz organizm w wielu różnych procesach życiowych. Żelazo jest m.in. składnikiem hemoglobiny, która przenosi tlen między tkankami, wykorzystywane jest również do tworzenia czerwonych krwinek krwi, występuje także w enzymach tkankowych, wpływa na pracę układu nerwowego, odpornościowego, pomaga usuwać z wątroby szkodliwe substancje. Skutkiem jego niedoboru jest m.in. anemia, której jednym z objawów jest utrata włosów.  

Żelazo dostarczamy wraz z pokarmem, a proces jego wchłaniania może zaburzać kawa lub herbata. Obie zawierają taninę - związek organiczny, polifenol, który częściowo blokuje wchłanianie żelaza. Jak wyjaśnia dr Sara Kayat, popularna brytyjska lekarka rodzinna, kawa zawiera około 4,6 procent taniny i zmniejsza wchłanianie żelaza nawet o około 60 proc. Z kolei w herbacie jest około 11,2 procent tego związku, a przez to przyswajanie żelaza może być  mniejsze nawet o około 75-80 proc.

Z tych napojów wcale jednak nie trzeba rezygnować

Lekarka przekonuje jednak, że miłośnicy kawy i herbaty, którzy zaobserwowali u siebie wzmożone wypadanie włosów, wcale nie muszą odstawiać tych napojów. Wystarczy tylko odrobinę "przemodelować" swoje zwyczaje żywieniowe i unikać ich picia w trakcie posiłków a także na dwie godziny przed i po posiłku. W ten sposób można uniknąć niekorzystnego wpływu tanin na wchłanianie żelaza.

Cudowne SIEMIĘ LNIANE - do picia, na włosy i skórę, zamiast jajka

Co zrobić, jeśli włosy nadmiernie wypadają?

Przyspieszona utrata włosów jest problemem, z którym boryka się obecnie bardzo wiele osób. Do wypadania włosów może dojść z bardzo różnych powodów, a sprzyja temu tryb życia - stres, niewłaściwa, mocno przetworzona dieta, zarywanie nocy.

Gdy włosy wypadają, pierwszym krokiem jest wizyta u lekarza rodzinnego, który zaleci odpowiednie badania i na podstawie ich wyników określi dalsze postępowanie, w tym suplementację. Jeżeli przyczyną wypadania włosów są problemy skórne, konieczna może być również wizyta u dermatologa.