Już jutro ruszają zapisy na szczepienia na COVID-19 dla osób powyżej 70. roku życia

Od 22 stycznia br. o godz. 6 rano zostanie uruchomiony system rejestracji na szczepienie przeciw COVID-19. Jednocześnie ruszy też infolinia dla seniorów powyżej 70. roku życia.

Szef KPRM i pełnomocnik rządu ds. szczepień Michał Dworczyk zachęca do korzystania z bezpłatnej i całodobowej infolinii, dzięki której można dokonać rejestracji na szczepienie przeciw COVID-19.

Jak poinformował minister wolnych terminów szczepień, które zostaną zrealizowane do końca I kwartału, „nie jest tak dużo jak byśmy chcieli”. Wyjaśnił, że „związane jest to z ograniczonym dostępem do szczepionek”. - Pozyskujemy je w ramach umowy unijnej, która powoduje, że do wszystkich krajów wspólnoty szczepionki są dostarczane proporcjonalnie w podobnym czasie – dodał Michał Dworczyk.

Niemniej szef Kancelarii Premiera wyraził nadzieję, że „w pierwszym kwartale będą zarejestrowane jeszcze szczepionki od kolejnych producentów”. - Prosimy o zrozumienie tego, że nie we wszystkich częściach Polski i nie dla wszystkich zainteresowanych seniorów tych terminów będzie dostatecznie dużo – zaznaczył minister.

Zapisy na szczepienia

Na szczepienie przeciw COVID-19 od ubiegłego piątku - 15 stycznia rejestrują się seniorzy powyżej 80. roku życia. 22 stycznia br. o godz. 6.00 do nich będą mogli dołączyć osoby urodzone w latach 1942–1951. Szczepienia tych osób rozpoczną się w poniedziałek 25 stycznia. E-skierowania dla tej grupy wystawiona są automatycznie w systemie według PESEL. Nie mają one kodu, jak inne skierowania. Ważne są przez 90 dni. Nie obowiązuje też żadna rejonizacja, co oznacza, że osoba może wybrać dowolny proponowany punkt szczepień.

Seniorzy mogą umawiać się na termin szczepienia na trzy sposoby z wykorzystaniem centralnego systemu e-rejestracji, integrującego indywidualne grafiki przyjęć poszczególnych punktów szczepień. Nie muszą tego robić osobiście, bo przy telefonicznej rejestracji wystarczy podać imię, nazwisko, numer PESEL osoby, która zgłasza się do szczepienia. Jedną z dróg umówienia się na nie jest zarejestrowanie poprzez całodobową infolinię NFZ działającą pod numerem 989. Konsultant zaproponuje termin i miejsce szczepienia.

Drugim sposobem jest rejestracja elektroniczna przy wykorzystaniu Internetowego Konta Pacjenta. Dostępne jest ono na stronie pacjent.gov.pl. Do logowania potrzebny jest profil zaufany lub dowód osobisty z warstwą elektroniczną (e-dowód). DO IKP można się też zalogować wykorzystując konto internetowe iPKO lub Inteligo w PKO BP, konto internetowe w Pekao SA lub przez bank spółdzielczy.

Seniorzy mogą skorzystać też z trzeciej opcji, umówić wizytę w punkcie szczepień. Ich lista jest na bieżąco aktualizowana na stronie gov.pl. Takich miejsc jest obecnie na mapie Polski 5981. Osoby, które mają trudność z dotarciem do punktu szczepień będą mogły skorzystać ze specjalnie zorganizowanego transportu poprzez specjalnie uruchomione infolinie dla mieszkańców każdej gminy.

Po ustaleniu terminu pacjent otrzymuje SMS na podany numer telefonu z potwierdzeniem umówienia wizyty na szczepienie. Do czasu wykonania pierwszego szczepienia pacjent może zmienić termin wizyty lub punkt szczepień. Jednak po pierwszym zaszczepieniu (dostępne są na tym etapie szczepionki dwudawkowe) nie można już wprowadzić zmiany, ponieważ dawka musi być podana w określonym przez producentów terminie (w ciągu 3-4 tygodni po pierwszej). Pacjent musi też zakończyć szczepienia preparatem, którym był szczepiony pierwszy raz, by zagwarantować maksymalną skuteczność.

Źródło: PAP

Smog przenosi koronawirusa?! Zaskakujące wyniki badań krakowskiego naukowca
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
KOMENTARZE