Jest nowa mutacja wariantu Delta. Co o niej wiadomo?

2021-10-21 15:46
Jest nowa mutacja wariantu Delta. Co o niej wiadomo?
Autor: Getty Images

Brytyjscy naukowcy wzięli pod lupę zmutowaną odmianę wariantu Delta. Jak poinformowały zagraniczne media, odpowiada już za 6 proc. nowo wykrytych zakażeń koronawirusem na wyspach brytyjskich i prawdopodobnie rozprzestrzenia się nieco szybciej niż obecnie dominujący wariant. Czy ta odmiana stanie się globalnym zagrożeniem?

W lipcu br. po raz pierwszy została odkryta jedna z około 45 odmian wariantu Delta tzw. odmiana AY.4.2 (inaczej określana jako Delta Plus). Wirus używa zmutowane wypustki do przenikania do ludzkiego organizmu. Dzięki temu ma większą zdolność do transmisji.

Poradnik Zdrowie: różnica między COVID-19 a przeziębieniem i grypą

Atakuje nowa odmiana wariantu Delta

Zagraniczne media przekazały, że na razie odmiana AY.4.2 nie została uznana za odmianę pod obserwację ani za wariant niepokojący. Natomiast z wypowiedzi dyrektora Instytutu Genetyki z Kolegium Uniwersyteckiego w Londynie (University College London) prof. Francois’a Ballouxa wynika, że wkrótce może się to zmienić.

Wraz z naukowcem Jeffrey’em Barrettem z COVID-19 Genomics Initiative twierdzi, że AY.4.2 rozprzestrzenia się o 10-15 proc. szybciej niż obecnie dominujący na świecie (oryginalny) wariant Delta. To czyniłoby AY.4.2. najszybciej przenoszącą się odmianą wirusa SARS-CoV-2.

Uczeni podkreślają jednak, że jest to niewielki procentowo przyrost w stosunku do poprzednich wariantów koronawirusa. Jeśli chodzi o wariant Alfa, to rozprzestrzenia się o 50 proc. szybciej od pierwotnego wariantu wywodzącego się z Chin. W przypadku Delty transmisja była o 60 proc. szybsza niż Alfa.

Czy Delta AY.4.2 jest bardziej zaraźliwa?

Prof. Francois Balloux powiedział w rozmowie z BBC, że odmiana AY.4.2 „jest to potencjalnie bardziej zakaźny szczep”. Jak dodał, prawdopodobnie jest do 10 proc. bardziej zakaźny, to niewiele w porównaniu z wariantami Alfa i Delta, które były ok. 50 do 60 proc. bardziej zakaźne. Naukowiec zaznaczył, że trwają badania oraz na tym etapie nie należy wpadać w panikę i nie można niczego przesądzać.

Zmutowana odmiana wariantu Delta – AY.4.2. jest obecnie głównie wykrywana na wyspach brytyjskich. Odnotowano kilka zakażeń spowodowanych nową odmianą koronawirusa w Stanach Zjednoczonych, Danii oraz u 11-letniego chłopca z Izraela po jego powrocie z Mołdawii.

Źródło: BBC, PAP

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.