Janina Ochojska o walce z rakiem: Przede mną jeszcze daleka i trudna droga

2022-07-29 8:41

Janina Ochojska od kilku lat zmaga się z chorobą nowotworową. U działaczki humanitarnej zdiagnozowano raka piersi. W nowym wpisie poinformowała, że po długiej walce udało jej się stanąć na nogi. Choć jak sama przyznaje - to dopiero początek.

Janina Ochojska
Autor: Twitter

"To nie jest tak, że jak kończy się rak, to kończą się też problemy"

Założycielka i prezeska Polskiej Akcji Humanitarnej od kilku lat walczy z nowotworem piersi. Europarlamentarzystka w ubiegłym roku w wywiadzie dla TVN24 przyznała, że pokonanie raka to tylko element na drodze do powrotu do zdrowia.

Wtedy wyznała: "Doświadczam teraz tego, jak bardzo chemia oraz naświetlania niszczą organizm. Tak naprawdę, po wyleczeniu się z raka trzeba leczyć się ze skutków leczenia. Jedni mają większe problemy, inni mniejsze, ale to nie jest tak, że jak kończy się rak, to kończą się też problemy".

Janina Ochojska przyznała także, że pandemia odbiła się na jej zdrowiu. Głównie ze względu na ograniczenie dostępu do specjalistów rehabilitacji. 

"Stanęłam na nogi"

Teraz na Twitterze dodała wpis, w którym dzieli się dobrymi wieściami o swoim stanie zdrowia. Ochojska napisała: "W końcu, po długim dochodzeniu do siebie po leczeniu nowotworowym, stanęłam na nogi. Przede mną jeszcze daleka i trudna droga do jako takiego chodzenia, ale początek jest!".

Powikłania leczenia

Długotrwałe skutki uboczne nie występują u każdej osoby zmagającej się z nowotworem. Leczenie odbija się na wielu narządach, także na psychice pacjenta. Chemioterapia może mieć wpływ na zdrowie układu krążenia i powodować nadciśnienie tętnicze oraz choroby serca. Leki stosowane podczas terapii onkologicznej odbijają się także na układzie hormonalnym i płodności pacjentów. Niektórzy ze skutkami chemioterapii zmagają się miesiącami, inni latami.

Skutki uboczne radioterapii są zależne od rodzaju leczenia, lokalizacji raka, dawki promieniowania i ogólnego stanu zdrowia. Należy pamiętać, że każda osoba na terapię reaguje inaczej, więc niektórzy mogą nie mieć żadnych powikłań, a inni mieć ich sporo.

W przypadku raka piersi długotrwałe skutki radioterapii obejmują złamania żeber, powikłania sercowe, uszkodzenia płuc (np. popromienne zapalenie płuc) czy uszkodzenie nerwów w barku i ramieniu.

Poradnik Zdrowie: Żyję z rakiem piersi