Jak zwiększyć siłę mięśni? Według naukowców: warto dbać o mikrobiom

2021-10-01 15:01

Z wiekiem tracimy coraz więcej siły mięśniowej. To jest naturalny proces zachodzący w organizmie, ale… według najnowszych badań istnieje sposób, by mu przeciwdziałać. Co więc sugerują naukowcy?

Bóle mięśni i stawów
Autor: Getty Images Niedobór witaminy C może wywołać bóle mięśni i stawów. Objawy te są związane z niedostateczną produkcją kolagenu, co przekłada się na strukturę stawów oraz konsystencję mazi stawowej.

Zdaniem uczonych z Uniwersytetu Kentucky w USA możliwe jest zwiększenie siły mięśni w miarę rozwoju procesu starzenia się – a to zależy od mikrobiomu jelitowego tzw. populacji mikroorganizmów (komórek bakterii i drożdży) zasiedlającej głównie przewód pokarmowy. Z najnowszego badania wynika, że zdrowy mikrobiom jelitowy może przyczynić się do poprawy mięśni.

Dieta, którą można leczyć zespół SIBO

Mikrobiom jelitowy a mięśnie szkieletowe

W ramach badania naukowcy podzielili myszy na dwie grupy, z czego jedna otrzymała tylko antybiotyk, który miał zwalczyć niektóre bakterie w ich mikrobiomie. Obserwacje trwały przez dziewięć tygodni. Badano też różnice, jakie występują w mięśniach szkieletowych myszy.

Naukowcy wywnioskowali, że zdrowy mikrobiom jelitowy może przyczynić się do wzrostu mięśni. Myszy z nienaruszonym mikrobiomem miały więcej mięśni niż te, które było poddane antybiotykoterapii.

Wyniki te wymagają przeprowadzenia jeszcze kolejnych badań, aby dokładniej określić wpływ mikrobiomu na wzrost mięśni. Naukowcy apelują, aby dbać jednak o zdrowe jelita.

Wyniki badania zostały opublikowane w „The Journal of Physiology”.

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki