Istnieje lepszy sposób na przewlekły ból pleców niż fizjoterapia

2022-01-13 9:51

Żyjesz z przewlekłym bólem pleców? Istnieje sposób, który sprawi, że poczujesz ulgę, której szukasz. Naukowcy twierdzą, że ćwiczenia w wodzie, takie jak chodzenie, pływanie czy wykonywanie ćwiczeń z akcesoriami do pływania może być bardziej korzystne w łagodzeniu bólu kręgosłupa niż niektóre tradycyjne terapie fizyczne.

Ból pleców
Autor: Getty Images Ból pleców może utrudniać codzienne funkcjonowanie

Eksperci twierdzą, że możesz zacząć od prostych ćwiczeń w wodzie, zanim przejdziesz do tych bardziej złożonych. W badaniu kontrolnym wzięło udział 113 uczestników z przewlekłym bólem pleców. Wyniki analiz opublikowano w JAMA Network Open.

Po 3 miesiącach ćwiczenia w wodzie zaobserwowano lepsze rezultaty zdrowotne u tych osób. Terapeutyczne ćwiczenia w wodzie miały większy wpływ na pokonanie bólu, komfort życia, jakość snu i stan psychiczny niż metody fizjoterapeutyczne. Uczestnicy wykonywali ćwiczenia dwa razy w tygodniu przez 60 minut. Efekt utrzymywał się nawet do 12-miesięcy. 

w formie 24: ćwiczenia na dolną część pleców

Dr Christopher Bise z University of Pittsburgh i analityk kliniczny w UPMC Health Plan mówi, że nie jest zaskoczony wynikami badania. Autorzy porównali skuteczność ćwiczeń w wodzie ze skutecznością fizjoterapii. Zwiększona wyporność, którą zapewnia woda to dodatkowy sposób dla terapeutów na zmianę obciążenia obszarów odczuwających ból. Woda jest idealnym miejscem do rozpoczęcia programu rehabilitacji, jednak z czasem należy znów powrócić do wykonywania ćwiczeń na lądzie. 

Ćwiczenia w wodzie nadają się do rehabilitacji wszystkich części ciała, nie tylko pleców. Woda ma właściwości eliminujące obciążenie z wyporem i pozwala na naturalną trakcję segmentów kręgów, gdy kręgosłup wydłuża się w wodzie. Powoduje to rozluźnienie tkanek, pomagając wyeliminować napięcie i skurcze mięśni, które są jednym z głównych winowajców przewlekłego bólu krzyża.

Ćwiczenia w wodzie to świetna opcja dla osób, które dopiero zaczynają ćwiczyć, w ostrych przebiegach bólu lub tych, które cierpią z powodu długotrwałych skutków kontuzji. 

Najlepszym rozwiązaniem jest ćwiczenie w stosunkowo ciepłej wodzie. Pozytywne efekty terapeutyczne może przynieść używanie akcesoriów do ćwiczeń w wodzie, np. tzw. makaronu do pływania. Nawet delikatne ruchy nogami mogą przynieść ulgę dla kręgosłupa, który będzie stopniowo uwalniał nerwy od nacisku. Z czasem możesz rozważyć połączenie ćwiczeń w wodzie z tymi, które możesz wykonywać na lądzie.