Immunolog: w dniu Wszystkich Świętych cmentarze powinny być zamknięte

2020-10-14 10:10

W dniu Wszystkich Świętych cmentarze powinny być zamknięte, a już teraz osoby chcące odwiedzić 1 listopada groby swoich bliskich powinny być informowane, w jaki sposób można zrobić to w bezpiecznych warunkach - uważa immunolog dr Paweł Grzesiowski.

cmentarz
Autor: Getty Images

Jak powiedział dr Paweł Grzesiowski w radiu RMF 24: "Weekend 31 października – 1 listopada to kolejny krok w kierunku rozsiewu pandemii w Polsce. Te osoby, które decydują w państwie o tym, czy będzie wtedy możliwość odwiedzenia cmentarzy bez ograniczeń, czy nie, będą ponosiły odpowiedzialność za to, co się stanie później".

Zdaniem eksperta w tym dniu cmentarze powinny być zamknięte. "Organizacja tej sytuacji powinna być jednoznaczna, w tej chwili powinny być już te informacje podawane, żeby dać ludziom możliwość odwiedzin swoich bliskich na cmentarzach w bezpiecznych warunkach" – ocenił.

Zdaniem immunologa, "udawanie, że 1 listopada będzie dniem wyjętym spod zasad epidemiologicznych jest po prostu zwyczajnie oszustwem". "Narażamy kolejne setki tysięcy ludzi na zachorowania" – dodał.

Decyzja w sprawie otwarcia lub zamknięcia cmentarzy na czas Wszystkich Świętych jeszcze nie zapadła. Kilka dni temu rzecznik prasowy Ministerstwa Zdrowia Wojciech Andrusiewicz pytany o to powiedział:

"Nie przewiduję takiego rozwiązania, żeby zamykać cmentarze. Na pewno będziemy musieli stosować się do ściśle określonych zasad sanitarno-epidemiologicznych, czyli na cmentarzach obowiązywać nas będą maseczki (...). My z pewnością będziemy apelować o to, by te nasze wizyty na cmentarzu rozłożyć, nie tylko na Wszystkich Świętych, ale przynajmniej na tydzień przed i tydzień po".

Sonda
Czy uważasz, że powinny być wtedy otwarte?
dr Paweł Grzesiowski: Kwestionowanie epidemii skończy się tragedią