III Kongres Gospodarki Senioralnej - "Gospodarka na progu srebrnej rewolucji"

2017-06-07 14:00

III Kongres Gospodarki Senioralnej odbędzie się 9 czerwca 2017 roku pod hasłem "Gospodarka na progu srebrnej rewolucji". W Polsce bowiem, podobnie jak i w całej Europie, społeczeństwo się starzeje. W ciągu najbliższej dekady sytuacja demograficzna zmieni się diametralnie. W 2050 r. Polska stanie się jednym z krajów Europy o najbardziej zaawansowanym procesie starzenia się populacji.

III Kongres Gospodarki Senioralnej - Gospodarka na progu srebrnej rewolucji
Autor: Materiały prasowe Organizatorzy III Kongresu Gospodarki Senioralnej dostrzegają, że gospodarka senioralna może być pozytywnym czynnikiem rozwoju gospodarczego Polski.

III Kongres Gospodarki Senioralnej poświęcony będzie kwestii wyraźnych zmian w demografii, które czekają nas w nie tak dalekiej przyszłości. Wskaźnik starości wzrośnie w Polsce do 2050 roku prawie dwukrotnie i wyniesie ponad 30%. To przesunie nas na 7. pozycję wśród krajów Unii Europejskiej o najstarszej strukturze wieku. W związku z tym niezbędne jest dostosowywanie całej gospodarki i ekonomii dla nowego profilu pacjenta i klienta - seniora.

Organizatorami III Kongresu Gospodarki Senioralnej są Ministerstwo Rozwoju i Krajowy Instytut Gospodarki Senioralnej. III Kongres jest kontynuacją dialogu społecznego między biznesem i środowiskami senioralnymi a rządem i parlamentem. Wydarzenie odbędzie się 9 czerwca 2017 roku w Sali pod Kopułą w Ministerstwie Rozwoju przy placu Trzech Krzyży 3/5 w Warszawie.

III Kongres Gospodarki Senioralnej: program wydarzenia

Panele dyskusyjne w trakcie III Kongresu będą skupione wokół następujących zagadnień:

● znaczenie srebrnej gospodarki,

● finanse,

● ubezpieczenia,

● budownictwo,

● produkty i usługi dla seniorów,

● rynek pracy 50+,

● rynek konsumencki 65+,

● nowe technologie w opiece medycznej i opiece nad osobami niesamodzielnymi,

● ochrona zdrowia.

W programie Kongresu pt. "Gospodarka na progu srebrnej rewolucji" eksperci podczas paneli będą dyskutować m.in. na następujące tematy:

1. Gospodarka przyjazna seniorom jako realny powód powrotu Polaków na emeryturę z zagranicy do ojczyzny.

2. Szanse rozwoju usług senioralnych dla klientów z zagranicy: turystyka i turystyka medyczna, usługi opiekuńcze.

3. Kreowanie środowiska przyjaznego osobom starszym, modele mieszkalnictwa dedykowane seniorom, standardy budownictwa senioralnego.

4. Właściwe dostosowanie mieszkań oraz opieki medycznej i ich wpływ na wydłużenie samodzielności oraz poprawy jakości życia.

5. Senior klient – senior konsultant/sprzedawca/usługodawca. Starzenie się rynku pracy nie musi oznaczać katastrofy.

6. Zmieniająca się demografia i jej wpływ na kształtowanie modeli społecznych i rynku pracy.

Wydarzenie będzie miało zasięg europejski. Wezmą w nim udział wybitni eksperci. Efektem będą wypracowane wspólnymi siłami Rekomendacje Kongresu Gospodarki Senioralnej, opisane w "Strategii rozwoju srebrnej gospodarki". Będą to wytyczne do wypracowania rozwiązań w kluczowych kwestiach dla rozwoju gospodarki senioralnej w Polsce. Wytyczne zostaną zaprezentowane przedstawicielom Rządu RP.

W kongresie weźmie udział ponad 300 uczestników. W debatach zabiorą głos przedstawiciele Ministerstwa Rozwoju, Banku Gospodarki Krajowej, Związku Banków Polskich, PFRON-u i innych podmiotów.

Szczegółowe informacje organizacyjne znajdują się na stronie: www.kigs.org.pl

Warto wiedzieć

Jednym ze skutków, jakie odczujemy jako starzejące się społeczeństwo jest fakt, że niedługo zabraknie w Polsce wykwalifikowanych pielęgniarek. Z danych Centralnego Rejestru Pielęgniarek i Położnych wynika, że średni wiek pielęgniarki w Polsce w 2016 roku wynosił 51 lat. W październiku 2017 roku, ze względu na powrót do wcześniejszego modelu emerytalnego, uprawnienia do wcześniejszej emerytury zdobędzie dużo większa grupa wykwalifikowanych pracowników, w tym także pielęgniarki. Do 2022 roku uprawnienia te zyska ponad 39,6 tys. pielęgniarek i położnych. Jest to blisko 30 proc. obecnie zatrudnionych w tym zawodzie.

Tych, które odejdą na emeryturę, nie będzie miał kto zastąpić. Spada zainteresowanie studiami pielęgniarskimi i opiekuńczymi.

Materiały prasowe

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki