Ich przerost i krwawienie może być pierwszym objawem białaczki

2021-11-23 13:59

Krwawienie dziąseł oraz ich przerost dla wielu osób nie jest powodem do niepokoju, może mieć bowiem bardzo różne przyczyny – w tym zmiany hormonalne, niedobór witamin czy paradontozę. Jednak, jak ostrzegają dentyści, może to być również jeden z pierwszych objawów białaczki. Symptom ten ciągle z białaczką jest rzadko kojarzony, mimo że występuje u nawet 40 proc. osób z tą chorobą.

Przerost i krwawienie dziąseł
Autor: Getty Images

Białaczka należy do chorób, której objawy – podobnie jak np. cukrzycy – są widoczne w jamie ustnej. W jej przebiegu dochodzi bowiem do nieprawidłowego, nadmiernego rozrostu układu białokrwinkowego, czego efektem jest zbyt mała ilość płytek krwi, wspierających proces krzepnięcia i zatrzymujących krwawienie. To z kolei sprzyja pojawianiu się siniaków i doprowadza do niekontrolowanych krwawień, m.in. do krwawienia dziąseł.

Poradnik Zdrowie: kiedy iść do onkologa?

Dlatego pierwszym lekarzem, który skieruje pacjenta na szczegółową diagnostykę, często bywa stomatolog – zwłaszcza w przypadku ostrej postaci białaczki, szczególnie ostrej białaczki szpikowej, gdzie objawy te są bardzo widoczne. Tym bardziej, że poza tym objawem osoba chorująca na białaczkę może wyglądać na zupełnie zdrową.

– Często dochodzi do nagłego, uogólnionego rozrostu i rozpulchnienia tkanki dziąseł, które mogą nawet naciekać i pokrywać korony zębów. Dziąsła pacjenta z białaczką są bolesne przy dotyku i zaczerwienione. Poza tym, wykazują tendencję do spontanicznego, samoistnego krwawienia, są także podatne na krwawienie przy urazach mechanicznych np. podczas szczotkowania czy spożywania twardych pokarmów. Pacjent zazwyczaj skarży się, że krwawienie długo nie ustępuje. Przyczyną są towarzyszące białaczce zmiany zachodzące w naczyniach włosowatych i niedokrwienie dziąseł – wyjaśnia lek. stom. Monika Stachowicz z Centrum Leczenia i Profilaktyki Paradontozy Periodent w Warszawie.

Zmiany w obrębie dziąseł to nie jedyny rzadko kojarzony z białaczką objaw, który powinien budzić niepokój. Dla białaczki charakterystyczne są również krwawienia skóry oraz błon śluzowych – może więc dochodzić do krwawień ze śluzówek języka (często zdarza się także jego ból i pieczenie), ust lub policzków. Takiemu przedłużonemu krwawieniu sprzyjają również niektóre zabiegi stomatologiczne, w trakcie których naruszana jest ciągłość tkanek np. usuwanie zęba lub drażnione dziąsła.

W trakcie przeglądu jamy ustnej dentysta może zwrócić uwagę również na inne objawy mogące być efektem rozwijającego się nowotworu krwi, takie jak bladość błon śluzowych jamy ustnej, będącej konsekwencją anemii związanej z rozwijającym się nowotworem.

Na ostre postacie białaczki – takie jak ostra białaczka szpikowa lub ostra białaczka limfocytarna – wskazywać mogą również dolegliwości bólowe zębów, stawu skroniowo-żuchwowego, szczęki oraz żuchwy, które nie mają przyczyny stomatologicznej. Podobnie jak wynik badania RTG – on również może sugerować białaczkę, gdy widać na nim zanik kości wyrostka zębodołowego oraz rozrzedzenie kości.

 – Wszystkie te symptomy w jamie ustnej są charakterystyczne dla białaczki i mogą wzbudzić podejrzenie dentysty, który skieruje nas do lekarza rodzinnego i na badanie krwi, szczególnie, gdy pacjent dodatkowo uskarża się na notoryczne osłabienie czy gorączkę – wyjaśnia dentystka.

Czy możesz mieć anemię?

Pytanie 1 z 13
Czy w ostatnim czasie zaobserwowałaś u siebie suchość i łamliwość włosów?