I Forum Amputacji. Konferencja naukowo-szkoleniowa już w marcu w Krakowie

2020-02-21 9:01 Materiały prasowe

16 i 17 marca w Krakowie odbędzie się I Krajowa Konferencja Naukowo-Szkoleniowa „Amputacje – wyzwania i rzeczywistość XXI wieku”. Podczas spotkania specjalistów przewidywane są cztery sesje tematyczne, analiza wybranych przypadków medycznych oraz szkolenia praktyczne. Rejestracja uczestników trwa do 6 marca.

Wypadki komunikacyjne, choroby nowotworowe i schorzenia układów wewnętrznych, a także stopa cukrzycowa to niektóre z przyczyn usunięcia narządów lub ich części. Polska wciąż znajduje się w niechlubnej czołówce krajów z największą liczbą amputacji, gdy tymczasem na zachodzie przeprowadza się je coraz rzadziej.

I Forum w Polsce

Problem podejmie 16 i 17 marca pierwsze Forum Amputacji podczas konferencji „Amputacje – wyzwania i rzeczywistość XXI wieku”, która odbędzie się w Hotelu Galaxy w Krakowie.

Spotkanie organizowane jest z inicjatywy krakowskiego Centrum Rehabilitacji Znowu w Biegu, jedynego w Polsce ośrodka specjalizującego się w rehabilitacji osób po amputacji oraz Fundacji Poland Business Run, skupionej na pomocy tej grupie.

– Pomoc pacjentom po amputacji wymaga współdziałania zespołu różnych specjalistów. Fizjoterapeuci, lekarze, pielęgniarki, protetycy, terapeuci zajęciowi czy psycholodzy ciągle doskonalą swoją wiedzę, umiejętności i warsztat pracy, a następnie łączą siły, aby szukać nowych i doskonalszych form działania. Wszystko po to, aby w rzeczywistości XXI wieku, gdzie wciąż dokonuje się zbyt dużo amputacji, podjąć wyzwanie poprawy jakości życia pacjentów – komentuje Agnieszka Pleti, prezes Fundacji Poland Business Run.

Zagadnienia

Amputacje z powodu martwicy, zespołu stopy cukrzycowej oraz urazów, a także psychiczne konsekwencje tego zabiegu, proces protezowania czy terapia trudno gojących się ran to niektóre tematy, które zostaną podjęte w czasie spotkania specjalistów.

Kolejny blok tematyczny to fizjoterapia i praca z pacjentem po amputacji, terapia lustrzana i reedukacja chodu.

Wśród prelegentów znaleźli się m.in. dr n. med. Maciej Chwała oraz lek. med. Sebastian Borys.

Uczestnicy konferencji wezmą też udział w wideokonferencji poświęconej przygotowaniu pacjenta do zaprotezowania, którą poprowadzą dr Marlis Gonzalez-Fernandez oraz Mark Hopkins z Johns Hopkins Medicine.

Sesje szkoleniowe

W ramach Forum Amputacji odbędą się również dwie sesje szkoleniowe. Sławomir Szczupacki, fizjoterapeuta, dyplomowany podolog, który sam stracił nogę i od lat porusza się o protezie przedstawi temat "Treningu stabilizacji głębokiej u osób po amputacji". Z kolei szkolenie z "Nauki chodu z zaopatrzeniem ortopedycznym" poprowadzi Lisan Scheepers – fizjoterapeutka specjalizująca się w rehabilitacji osób po amputacji, specjalistka w zakresie zaopatrzenia ortopedycznego i nauki chodu w Össur Academy.

Organizatorzy zapewniają, że Forum Amputacji stanie się wydarzeniem cyklicznym. W czasie spotkania w Krakowie zostanie przedstawiona tematyka kolejnej konferencji.

Szczegóły i zgłoszenia na stronie: www.forumamputacji.pl

Warto wiedzieć

Uczestnictwo w konferencji upoważnia do uzyskania 9 punktów edukacyjnych zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Zdrowia z dnia 6.10.2004 roku w sprawie sposobów dopełnienia obowiązku doskonalenia zawodowego lekarzy i lekarzy dentystów (Dz. U. Nr 231, poz. 2326 z późn. zm.).

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

Czytaj e-wydanie! Z kodem rabatowym: "wiosna" tylko 2,50 zł za 96 stron porad o zdrowiu! Dodatkowo otrzymasz dostęp do numerów archiwalnych. W nr 4/2020 „Zdrowia m.in.: poradnik alergika, choroby zakaźne pod lupą, „młody” zawał serca, mity o recyklingu.

Dowiedz się więcej
Miesięcznik Zdrowie 4/2020
KOMENTARZE