Guma do żucia może ograniczyć rozprzestrzenianie się SARS-CoV-2

2021-11-30 8:35

Jak wynika z badań, których wyniki opublikowano w amerykańskim czasopiśmie „Molecular Therapy”, rozprzestrzenianie się SARS-CoV-2 może ograniczyć guma do żucia. Ale nie byle jaka guma …

Guma do żucia
Autor: Getty Images

Guma korzystnie działająca na zdrowie nie jest bynajmniej nowym pomysłem – jak pokazują wcześniejsze badania, gumy do życia z dodatkiem wapnia czy wodorowęglanów mogą poprawić stan jamy ustnej ograniczając występowanie dolegliwości stomatologicznych i zapobiegać próchnicy, zmniejszając liczbę szkodliwych bakterii.

Jednak zwalczanie w ten sposób koronawirusa jest, zdaniem badaczy, nowatorskim podejściem. Naukowcy z University of Pennsylvania, wiedząc, że w ślinie osób zainfekowanych SARS-CoV-2 jest duży poziom wirusa postanowili zbadać, czy jego ilość w jamie ustnej mogłaby ograniczyć specjalnie stworzona guma do życia – i czy uda się w ten sposób ograniczyć jego rozprzestrzenianie się.

Poradnik Zdrowie: powikłania po COVID-19

Koronawirus SARS-CoV-2 dostaje się do ludzkich komórek, przyczepiając się do białek ACE2 znajdujących się na powierzchni niektórych komórek ciała. Badacze wyprodukowali więc specjalną gumę do żucia przeciw Covid-19 zawierającą wysoki poziom białek ACE2, produkowanych w roślinach. Założyli bowiem, że białka te mogą "uwięzić" cząsteczki wirusa w jamie ustnej, redukując możliwość zakażenia naszych komórek i rozprzestrzeniania się na innych ludzi.

By przetestować jej skuteczność, pobrali próbki śliny od pacjentów chorych na Covid-19 i zmieszali je ze sproszkowaną formą gumy. Okazało się, że w ślinie było znacznie mniej cząstek wirusa SARS-Cov-2 niż u osób, którym podano placebo – tę samą gumę, ale bez białka ACE2. Badacze wykazali również – tym razem na badaniach w laboratorium - że guma zapobiega infekowaniu komórek przez pseudotypowany wirus (nieszkodliwy wirus, na którego powierzchni znajduje się białko kolczaste, takie jak w SARS-CoV-2).

Już 5 mg gumy wiązało się ze znacznym zmniejszeniem wnikania wirusa do komórek, a 50 mg gumy zmniejszyło jego wnikanie o 95 proc., co sugeruje, że guma ACE2 poważnie ogranicza zdolność białka szczytowego SARS-CoV-2 do infekowania komórek.

Jak podkreślają autorzy wynalazku, guma może być stosowana jako profilaktyczna ochrona przez Covid-19 w sytuacjach towarzyskich, a także jako szybki sposób redukcji SARS-CoV-2 z jamy ustnej zakażonych pacjentów wymagających zabiegów stomatologicznych.