Grozi nam powrót polio? Dane raportu są niepokojące

2022-01-04 10:31

Narodowy Instytut Zdrowia przygotował raport za 2020 roku, z którego wynika, że w 85 proc. realizowany jest obowiązkowy kalendarz szczepień w Polsce. Dziesięć lat temu wskaźnik wyniósł powyżej 90 proc. - Zbliżyliśmy się do granicy odporności populacyjnej – informuje „Dziennik Gazeta Prawna”.

Grozi nam powrót polio? Dane raportu są niepokojące
Autor: Getty Images

Eksperci alarmują, że na wschodzie kraju najmniej osób szczepi się przeciw SARS-CoV-2. Ich zdaniem stan jest alarmujący. Poza tym „Dziennik Gazeta Prawna” (DGP) wskazuje, że ogólny poziom zaszczepienia sukcesywnie maleje od ponad dekady. W ciągu ostatnich czterech lat odnotowano tendencję spadkową w przypadku wielu szczepień ochronnych, m.in. na krztusiec, błonicę i tężec.

Szczepienia wcześniaków

Według dziennika „oprócz koronawirusa może grozić nam powrót starych chorób”. Zauważył też, że „przy polio – z niemal 100 proc. zaszczepionych dzieci w wieku dwóch lat w 2010 r. - spadła do ok. 93 proc. w 2020 r.”. W opinii „DGP” w pewnym stopniu do tej sytuacji doprowadziła pandemia COVID-19 oraz spowodowane nią opóźnienia w szczepieniu i utrata czujności przez rodziców.

„DGP” przywołał sytuację na Ukrainie – wykryto tam przypadki polio po raz pierwszy od sześciu lat.

Jaka to choroba?

Pytanie 1 z 12
Co dolega temu dziecku?
niemowle