GIS bije na alarm. W popularnych ciastkach wykryto fragmenty metalu

2024-02-20 11:15

Jeśli masz te słodkie przekąski w domu, to lepiej zwróć je do sklepu. Główny Inspektorat Sanitarny wycofał z obrotu dwa wyroby ciastkarskie ze względu na możliwe ryzyko obrażeń. Można było je kupić w dwóch znanych sieciach supermarketów.

 W popularnych ciastkach wykryto fragmenty metalu
Autor: Getty Images W popularnych ciastkach wykryto fragmenty metalu

19 lutego Główny Inspektorat Sanitarny (GIS) wydał pilne ostrzeżenie publiczne dotyczące żywności. Wyjaśnił w komunikacie, że został poinformowany przez firmę Banketbakkerij Merba B.V. z Holandii o tym, że podjęła decyzję o wycofaniu z obrotu i od konsumentów partię wyrobów ciastkarskich. Znaleziono w tych słodkich przekąskach fragmenty metalu. Produkty te zostały wyprodukowane między 7 a 15 grudnia 2023 roku.

Główny Inspektorat Sanitarny ostrzega przed spożyciem tych ciastek

Holenderskie przedsiębiorstwo przekazało, że na mocy skarg od konsumentów podjęło stosowne kroki. Wycofane ciastka były dostępne w sprzedaży w dwóch popularnych sieciach sklepów w Polsce – Kauflandzie i Netto.

W formie 24 - Co się kryje w gotowych ciastkach

Ostrzeżenie GIS dotyczy dwóch partii produktu. Oto szczegółowe informacje:

  • FINTON'S Chocolate 40 proc. Cookies 225 g z numerem partii 2334803 i datą minimalnej trwałości 12 września 2024 r., dystrybuowany przez NETTO Sp. z o.o. Wyprodukowane przez Banketbakkerij Merba B.V. w Niderlandach, Wilhelminakanaal Noord 2, 4902 VR Oosterhout.
  • K-Classic Ciastka z podwójną czekoladą 200 g z numerem partii 2334103 i datą minimalnej trwałości 6 grudnia 2024 r., dostępny w sklepach Kaufland Polska Markety Sp. z o.o. Sp.j. Producent to Banketbakkerij Merba B.V. w Niderlandach, Wilhelminakanaal Noord 2, 4902 VR Oosterhout.

Sklepy wycofują ciastka ze sprzedaży

Sieć supermarketów Kaufland zapewniła klientów, że podjął już właściwe działania. Jak przekazała, wyroby ciastkarskie objęte ostrzeżeniem nie są już dostępne w jej sklepach. „Wycofany produkt można zwrócić we wszystkich sklepach Kaufland, także bez okazywania paragonu, otrzymując zwrot pieniędzy za zakup” – dodała.

Komunikat również wydała firma Netto Sp. z o.o. Napisała w nim, że wszczęła odpowiednie kroki w celu wycofania artykułu ze sprzedaży w swoich sklepach oraz poinformowała konsumentów o zaistniałym zagrożeniu.

Główny Inspektorat Sanitarny regularnie publikuje na stronie internetowej publiczne ostrzeżenia dotyczące żywności. GIS zaznaczył, że celem tych komunikatów nie jest piętnowanie przedsiębiorców, ale podjęcie natychmiastowych kroków, takich jak: wycofanie produktu z obrotu czy ich zwrot do sklepu.

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki