Fundusz Kompensacyjny. Czym jest i kto może ubiegać się o świadczenia?

Fundusz Kompensacyjny – podstawowe założenia dotyczące projektu tej ustawy przedstawił minister zdrowia Adam Niedzielski z Rzecznikiem Praw Pacjenta Bartłomiejem Chmielowcem. Co to jest dokładnie Fundusz Kompensacyjny? Kto może ubiegać się o te świadczenia? Poznaj więcej szczegółów!

Fundusz Kompensacyjny powstał ze względu na emocje, które towarzyszyły rozpoczęciu Narodowego Programu Szczepień przeciw COVID-19, a w szczególności, gdy pojawiły się nowe szczepionki. – Mając świadomość wątpliwości w odbiorze społecznym, zdecydowaliśmy się zmienić sposób dochodzenia odszkodowania – wyjaśnił szef resortu zdrowia Adam Niedzielski. Zapis o Funduszu Kompensacyjnym znalazł się w Narodowym Programie Szczepień.

Fundusz Kompensacyjny: czym jest dokładnie?

Fundusz Kompensacyjny jest to rozwiązanie alternatywne zapewniające wypłatę odszkodowania na zasadach uproszonych. Jak przypomniał minister zdrowia, „do tej pory możliwość dochodzenia odszkodowania za pojawienie się niepożądanego odczynu poszczepiennego (NOP) odbywała się na zasadach ogólnych”. - Każda osoba, która odczuła niepożądane działanie szczepionki, mogła złożyć proces z powództwa cywilnego i w sądzie ubiegać się o odszkodowanie w zależności od indywidualnej wyceny szkody, jaka wiązała z pojawieniem się tego NOP – podkreślił Adam Niedzielski.

Jednym z celów Funduszu Kompensacyjnego ma być zlikwidowanie niedogodności związanych z postępowaniem sądowym, „które dotyczą przede wszystkim czasu trwania takiego dochodzenia o odszkodowanie, ale też oczywiście uprościć tę procedurę i zrobić ją tańszą dla osoby, która takiego odszkodowania potrzebuje”.

Fundusz Kompensacyjny: dla kogo?

Fundusz Kompensacyjny przeznaczony jest dla tych, którzy po szczepieniu przeciw COVID-19 doznają wstrząsu anafilaktycznego oraz osób z niepożądanym odczynem poszczepiennym (NOP), które wymagają minimum 14-dniowej hospitalizacji. 

- Osoby, które będą uprawnione do takiego odszkodowania w ramach takiej uproszczonej procedury, to będą osoby, które wymagają hospitalizacji przez co najmniej 14 dni - to jest jeden bardzo ważny warunek - lub, podkreślam „lub”, a nie „i” osoby, u których wystąpił wstrząs anafilaktyczny, który spowodował konieczność obserwacji lub hospitalizacji co najmniej 14-dniowej - wyjaśnił minister.

Jednocześnie Adam Niedzielski porównał te warunki do trwających szczepień, wskazując, że obecnie „jedna osoba w kraju (...) ma w ogóle potencjał, by być kwalifikowaną do takiego odszkodowania”. Dodał, że w Polsce do wtorku do godz. 10.45 wykonano blisko 258 tys. szczepień, a niepożądane odczyny wystąpiły u 37 zaszczepionych pacjentów, w tym „32 przypadki łagodne, 4 – poważne i 1 – ciężki”.

Poniżej dalsza część artykułu. 

prof. Ernest Kuchar: Szczepionka jest mniej ryzykowna niż powikłania po koronawirusie [Super Raport]

Fundusz Kompensacyjny: jaka jest wysokość świadczenia?

Wysokość świadczenia z Funduszu Kompensacyjnego może wynosić od 10 do 100 tys. złotych. - Świadczenie kompensacyjne będzie się wahało w przedziale od 10 tys. zł - w przypadku minimalnego progu 14 dni hospitalizacji aż do 100 tys. zł łącznie, czyli zwiększając liczbę dni hospitalizacji bądź łącząc różne elementy, które będą w takiej specjalnej, szczegółowej tabeli opisującej kryteria przyznawania świadczenia – przekazał Adam Niedzielski.

Wnioski o wypłatę świadczenia z Funduszu Kompensacyjnego będzie można składać do Rzecznika Praw Pacjenta. - W każdej formie zarówno pisemnej, jak i elektronicznej – poinformował Rzecznik Praw Pacjenta Bartłomiej Chmielowiec. Dodał, że wniosek będzie musiał zawierać dokumentację medyczną niezbędną do tego, żeby można było przeanalizować, czy faktycznie doszło do „niepożądanego odczynu poszczepiennego (NOP)”.

Przeczytaj też: Zapisy na szczepienie przeciw COVID-19. Sprawdź, jak i gdzie możesz się zaszczepić

Fundusz Kompensacyjny: ile trwa rozpatrywanie wniosku?

Decyzja dot. odszkodowania z Funduszu Kompensacyjnego ma zostać wydana w ciągu 60 dni. Niemniej Bartłomiej Chmielowiec zaznaczył, że mimo ubiegana się świadczenia z Funduszu Kompensacyjnego, "nadal będzie istniała możliwość skorzystania z drogi sądowej". 

- W przypadku wydania decyzji pozytywnej pacjentowi zostanie wypłacone stosowne świadczenie kompensacyjne. Natomiast w przypadku wydania decyzji negatywnej, z którą pacjent nie będzie się zgadzał, zostaje mu droga sądowa i będzie mógł złożyć skargę do sądu administracyjnego w ciągu 30 dni od dnia otrzymania decyzji - tłumaczył Rzecznik Praw Pacjenta.

Fundusz Kompensacyjny: jakie są źródła finansowania?  

Finansowanie funduszu w pierwszym okresie, kiedy będzie on dotyczył świadczenia kompensacyjnego związanego ze szczepieniem covidowym, pochodzić będzie ze środków przeznaczonych na przeciwdziałanie COVID-19 oraz z wpłat producentów, którzy będą rejestrowali swoje produkty.

- Jeśli chodzi o rozwiązanie legislacyjno-finansowe, to w ustawie będą przewidziane limity na wypłaty właśnie z tych środków. Bo to będą środki pochodzące (...) z funduszu covidowego. To nie są bezpośrednio środki budżetowe, a od roku 2022, kiedy obejmiemy tym rozwiązaniem wszystkie szczepienia ochronne, to wtedy to będzie finansowany ten Fundusz Kompensacyjny, nie tylko ze środków covidowych, ale również z wpłat producentów, którzy będą rejestrowali swoje produkty - odpowiedział minister zdrowia.

Projekt ustawy dot. Fundusz Kompensacyjny został przekazany do konsultacji.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.