„Fizjoterapia dla Zdrowia” - relacja z konferencji

2016-09-12 16:26 Monika Majewska

9 września 2016 roku odbyła się konferencja "Fizjoterapia dla Zdrowia", zorganizowana przez Stowarzyszenie Fizjoterapia Polska i Poradnikzdrowie.pl wraz ze stowarzyszeniami pacjentów i fundacjami. Łącznie przeprowadzono pięć tematycznych paneli wykładowych, w których wystąpili lekarze, fizjoterapeuci i przedstawiciele grup pacjentów, oraz warsztaty z zakresu fizjoterapii dla pacjentów i ich opiekunów.

9 września 2016 roku, w Pałacu Prymasowskim w Warszawie, odbyła się konferencja "Fizjoterapia dla Zdrowia", zorganizowana przez Stowarzyszenie Fizjoterapia Polska i Poradnikzdrowie.pl wraz ze stowarzyszeniami pacjentów i fundacjami, takimi jak: Fundacja Udaru Mózgu, Stowarzyszenie Udarowcy, Mazowieckie Stowarzyszenie Osób z Chorobą Parkinsona, Polskie Stowarzyszenie Stwardnienia Rozsianego, Fundacja Wstańmy Razem, Fundacja na Rzecz Zdrowego Starzenia Się oraz Uniwersytety III wieku.

Konferencja „Fizjoterapia dla Zdrowia”

Naukową część konferencji otworzył wykład profesora Bolesława Samolińskigo, z Samodzielnego Publicznego Centralnego Szpitala Klinicznego w Warszawie. Ekspert wyjaśnił, na czym polega specyfikacja problemów zdrowotnych osób starszych. Uczestników konferencji zainteresowała także prezentacja Andrzeja Gulczyńskiego z Fundacji na Rzecz Zdrowego Starzenia Się i koordynatora projektu FitSenior, dotycząca obecnego stanu aktywności fizycznej osób starszych w Polsce.

Drugi panel wykładowy dotyczył udaru mózgu. Dr Adam Kobayashi z Instytutu Psychiatrii I Neurologii przybliżył nowoczesne metody leczenia udaru, a dr Maciej Krawczyk z Wydziału Rehabilitacji AWF w Warszawie przedstawił najnowsze trendy w fizjoterapii osób po udarze. Głos zabrali także przedstawiciele Fundacji Udaru Mózgu i Fundacji Udarowy.

Tematem kolejnego wykładu były nowoczesne metody leczenia w chorobie Parkinsona, które omówiła dr Halina Sienkiewicz-Jarosz, z Instytutu Psychiatrii i Neurologii w Warszawie. Natomiast dr Agnieszka Stępień z Wydziału Rehabilitacji AWF Warszawa i Stowarzyszenia Fizjoterapia Polska przedstawiła cele fizjoterapii z punktu widzenia osoby chorej i fizjoterapeuty.

Podczas sesji dotyczącej stwardnienia rozsianego, którą otworzyła dr Beata Zakrzewska – Pniewska z Katedry i Kliniki Neurologii Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego, uczestnicy konferencji zapoznali się z nowoczesnymi metodami leczenia farmakologicznego SM.

Ostatnia z sesji została poświęcona cukrzycy. Prof Grzegorz Dzida z Uniwersytetu Medycznego w Lublinie wyjaśnił, jakie są powikłania zdrowotne w przebiegu tej choroby. Z kolei mgr Jadwiga Prażak podkreśliła, jak ważne jest znaczenie ruchu i wysiłku fizycznego u osób z cukrzycą. Na koniec konferencji do dyskusji dołączył Dariusz Gnatowski, przedstawiciel Fundacji Wstańmy Razem.

Konferencja „Fizjoterapia dla Zdrowia” - warsztaty dla pacjentów

W ramach konferencji zorganizowano także warsztaty z zakresu fizjoterapii dla seniorów, pacjentów z chorobą Parkinsona, stwardnieniem rozsianym, cukrzycą i osób po udarze. Pod okiem profesjonalnych fizjoterapeutów chorzy wykonywali ćwiczenia, które mają im pomóc jak najdłużej cieszyć się zdrowiem.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
KOMENTARZE