Europejska emerytura w Polsce: szansa na dodatkowe oszczędności. Jak się ubiegać?
Ustawa o ogólnoeuropejskim indywidualnym produkcie emerytalnym (OIPE) już obowiązuje. To nowy sposób na podratowanie domowego budżetu. Kto może w takim razie ubiegać się o europejską emeryturę? Sprawdź.
Emerytura europejska – co to?
26 września 2023 roku w Polsce weszła w życie ustawa o ogólnoeuropejskim indywidualnym produkcie emerytalnym (Dz.U. 2023 poz. 1843). W skrócie chodzi o europejską emeryturę (OIPE), której celem jest zapewnienie dodatkowych pieniędzy po zakończeniu aktywności zawodowej. Dzięki niej będzie można zoptymalizować domowy budżet, obok emerytury państwowej oraz państwowych dodatkowych filarów.
Jak wyjaśniono w uzasadnieniu ustawy z dnia 7 lipca 2023 roku, "OIPE ma służyć zwiększeniu konkurencji między podmiotami oferującymi programy emerytalne oraz zapewnieniu korzyści skali".
"Produkt powinien przynieść korzyści oszczędzającym, dając im dostęp do lepszych i tańszych produktów. Dodatkowo powinien zwiększyć stopę oszczędności oraz zmniejszyć luki w poziomie dochodów pomiędzy okresem aktywności zawodowej a okresem emerytalnym" – czytamy w uzasadnieniu.
Emerytura europejska – dla kogo?
Z tego programu emerytalnego będą mogły skorzystać wszyscy m.in. osoby rozważające pracę lub zamieszkanie w innym kraju Unii Europejskiej. O założenie OIPE mogą ubiegać się również studenci, osoby bezrobotne oraz kobiety, które przebywają na urlopie macierzyńskim. To rozwiązanie jest całkowicie dobrowolne oraz możliwe do przeniesienia między państwami członkowskimi Unii Europejskiej.
Jak już wiadomo, OIPE to nowy sposób oszczędzania na emeryturę. Warto jednak mieć na uwadze, że w tym programie obowiązuje limit wieku. OIPE może założyć osoba, która ukończyła 15. rok życia. Górna granica wiekowa wynosi 55 lat. "Osoba fizyczna, która nabyła uprawnienia emerytalne i ma ukończony 55. rok życia, nie może zawrzeć umowy o prowadzenie OIPE" – podkreślono w ustawie.
Emerytura europejska – kiedy wypłacić oszczędności?
Dostawcami OIPE mogą zostać m.in. fundusze inwestycyjne, banki lub zakłady ubezpieczeń. Aby zachęcić do korzystania z tego programu, wprowadzono ulgę. Oznacza to, że dobrowolne odkładanie pieniędzy na emeryturę zostanie zwolnione z opodatkowania dochodów z tytułu gromadzenia oszczędności na subkoncie OIPE. Dotyczy ona także wypłaty zebranych środków.
Ta ulga nie zostanie uwzględniona w jednym przypadku. Jeśli osoba prowadzi więcej subkont, na których gromadzi dodatkowe pieniądze. Przy założeniu OIPE oszczędzający/-a będzie musiał wypełnić oświadczenie, że nie gromadzi środków na subkoncie OIPE prowadzonym przez innego dostawcę. Taka osoba może wówczas liczyć na bonifikatę.
Według nowych przepisów "wpłaty dokonywane na subkonto OIPE w roku kalendarzowym nie mogą przekroczyć limitu wpłat w wysokości kwoty odpowiadającej trzykrotności przeciętnego prognozowanego wynagrodzenia miesięcznego w gospodarce narodowej na dany rok".
Wypłatę oszczędności z subkonta będzie można zrobić jednorazowo lub w ratach dopiero po nabyciu uprawnień emerytalnych. Gdy osoba osiągnie wiek emerytalny, będzie mogła złożyć wniosek o wypłacenie zgromadzonych środków na OIPE.
Polecany artykuł: