Dziesiątki dzieci umarły przez zanieczyszczony syrop. Zapadły wyroki więzienia

2024-02-27 14:48

Resort zdrowia w Uzbekistanie przekazał, że 68 dzieci zmarło po wypiciu zanieczyszczonego syropu. Zapadły wyroki w tej sprawie. Do więzienia pójdą 23 osoby, które przez liczne zaniedbania przyczyniły się do śmierci nieletnich. Najdłuższą karę pozbawienia wolności wymierzono dyrektorowi uzbeckiej firmy za sprowadzanie tego produktu do kraju.

Dziesiątki dzieci umarły przez zanieczyszczony syrop. Zapadły wyroki więzienia
Autor: Getty Images Dziesiątki dzieci umarły przez zanieczyszczony syrop. Zapadły wyroki więzienia

Uzbekistan: 68 dzieci zmarło po wypiciu syropu

Sąd w Uzbekistanie wydał wyroki ws. śmierci 68 dzieci po zażyciu zanieczyszczonego syropu. Skazał na karę 20 lat pozbawienia wolności dyrektora firmy farmaceutycznej, zajmującej się importem do kraju produktu wyprodukowanego przez Marion Biotech z Indii. Pracownicy, którzy dokonali zaniedbań, usłyszeli także wyroki skazujące. Pójdą za kratki na okres od dwóch do 20 lat. Urzędnicy państwowi także byli w to zamieszani – odpowiedzą za swoje czyny.

Ubeckie sąd słyną ze swojej surowości i konsekwencji w egzekwowaniu przepisów prawnych. 23 skazanym osobom postawiono zarzuty m.in. zaniedbania, unikania płacenia podatków, korupcji oraz sprzedawania leków niespełniających warunków zdatności do zażycia. W świetle tego widać skalę tego problemu. Dodatkowo zasądzono odszkodowanie dla rodzin nieletnich ofiar w wysokości 80 tys. USD (ponad 316 tys. zł). Zadośćuczynienie pieniężne ma pochodzić z majątków siedmiorga skazanych.

Poradnik Zdrowie: błędy medyczne, prawa i obowiązki lekarzy oraz pacjentów

Ustalenia WHO ws. importowanego syropu z Indii

Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) poinformowała, że w syropie znajdowały się „niedopuszczalne ilości glikolu dietylenowego i glikolu etylenowego”. To są substancje chemiczne często wykorzystywane w przemyśle i stanowiące ogromne zagrożenie dla zdrowia ludzkiego.

Według danych WHO z ubiegłego roku ponad 300 dzieci zmarło z powodu zatrucia tym samym syropem. Przypadki śmiertelne nieletnich odnotowano w Gambii, Indonezji i Uzbekistanie.

Indie określane są jako „wielka apteka świata”, są potentatami w produkcji tanich leków generycznych. Niska cena idzie w parze ze spadkiem standardów jakości, co pokazuje incydent z zanieczyszczonym syropem. Przytoczona sprawa z pewnością odbije się na reputacji tego kraju jako globalnego producenta medykamentów.

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki