Dwa czynniki, które mogą zwiększać ryzyko raka piersi. Te kobiety muszą szczególnie uważać

2023-05-31 12:08

Kobiety, które śpią za mało i mają objawy depresji, są bardziej narażone na raka piersi – twierdzą chińscy naukowcy. Eksperci wskazali, że szczególnie narażone są dwie grupy wiekowe. Dlaczego sen i depresja są czynnikami ryzyka w przypadku tego nowotworu?

Dwa czynniki, które mogą zwiększać ryzyko raka piersi. Te kobiety muszą szczególnie uważać
Autor: Getty Images Dwa czynniki, które mogą zwiększać ryzyko raka piersi. Te kobiety muszą szczególnie uważać

Problemy ze snem i depresja a ryzyko raka piersi

Sen jest niezbędnym elementem zdrowia nie tylko fizycznego, ale i emocjonalnego. Chińscy naukowcy postanowili sprawdzić, jak złe nawyki związane z tym aspektem wpływają na ryzyko raka oraz zaburzeń psychicznych u kobiet. Specjaliści skupili się na dwóch czynnikach – objawach depresji oraz czasem trwania snu.

Łącznie w analizach wzięło udział ponad 63 tys. kobiet, z czego 700 miało diagnozę nowotworu piersi. Naukowcy dowiedli, że kobiety zmagające się z objawami depresji, miały większe prawdopodobieństwo zachorowania na raka piersi.

Okazało się, że szczególnie narażone były panie w średnim i starszym wieku. Autorzy analiz twierdzą, że depresja, krótki czas snu i zmniejszona satysfakcja z nim związana, mogą stanowić czynnik ryzyka rozwoju raka piersi.

Dlatego podkreślają, że tak istotna jest koncentracja na środkach zapobiegawczych, które będą uwzględniać czynniki psychologiczne i ich wpływ na rozwój nowotworu, szczególnie u kobiet przed menopauzą. Ale badanie chińskich naukowców ma kilka ograniczeń, np. tylko jedną ocenę objawów depresyjnych i charakterystyki snu analizowanych przypadków.

Specjaliści mogli się więc skupić tylko na badaniu związku między depresją, czasem trwania snu i związaną z nim satysfakcją wśród chińskich kobiet oraz subiektywnej ocenie zgłaszanych przez nie odczuć, a sama hipoteza sprawdza się, gdy zmienne mają związek przyczynowy z częstością diagnoz raka piersi.

Najczęstsze objawy raka piersi

Rak piersi jest jedną z głównych przyczyn zgonów w wyniku chorób nowotworowych wśród kobiet. Może objawiać się na wiele różnych sposobów, dlatego tak istotne jest, by kobiety zgłaszały się do lekarza jak najszybciej, gdy tylko zauważą nietypowe sygnały. Konieczne jest wtedy wykonanie bardziej szczegółowych badań obrazowych, a jeśli te wykażą niepokojące zmiany, potrzebna będzie biopsja piersi.

Najczęściej rak piersi objawia się w postaci bezbolesnego guzka lub zgrubienia. Samo odkrycie zmiany powinno dla kobiety stanowić znak ostrzegawczy, nawet jeśli nie ma innych symptomów raka piersi takich jak:

  • zmiana rozmiaru, kształtu i wyglądu piersi,
  • zmiany skórne na piersi,
  • zmiany wyglądu brodawki sutkowej i jej okolicy,
  • wyciek z brodawki sutkowej.

Według Światowej Organizacji Zdrowia 90 proc. guzów w piersiach nie ma charakteru nowotworowego, jednak jeśli kobieta znalazła w piersi guza lub zauważyła inne objawy, powinna zgłosić się do lekarza.

Gadaj Zdrów EXTRA - Zaawansowany rak piersi