Doznał udaru w pierwsze urodziny. Chłopiec stracił sprawność, jego mózg jest uszkodzony

2022-08-11 9:26

Pierwsze urodziny małego Blake'a skończyły się tragicznie. Ten wesoły i roześmiany chłopczyk jest teraz niepełnosprawny. Jego mózg został poważnie uszkodzony po tym, jak doznał serii udarów. Pierwsze oznaki zauważyła babcia chłopca.

Blake przed i po udarze1
Autor: gofundme.com

Przez udar jest niepełnosprawny

17-miesięczny Blake nie może chodzić ani mówić. Jego mózg został uszkodzony. Wszystko zaczęło się od jednego z objawów, który zauważyła babcia chłopca. Okazało się, że jedno z ramion chłopca jest bezwładne. Zaniepokojona babcia od razu zwróciła uwagę na podejrzany symptom.

"Jego stan w ciągu pięciu minut znacznie się pogorszył" - relacjonuje zdarzenie Kelly, mama chłopca.

Dziecko natychmiast przewieziono do szpitala. Okazało się, że chłopczyk ma udar. Jednak to nie koniec tragedii. Na miejscu Blake doznał kolejnych (co najmniej czterech) udarów. W szpitalu Leeds General Infirmamry spędził aż 16 tygodni. Kiedy jego stan okazał się w stabilny, chłopiec mógł wrócić do rodzinnego domu w Yorkshire. Niestety Blake w wyniku serii udarów jest niepełnosprawny i wymaga całodobowej opieki. Trzeba go karmić przez rurkę. Niezbędna jest też codzienna rehabilitacja, która ma pomóc powrócić do sprawności.

"Wciąż uczę się, jak się nim opiekować. W naszej rodzinie nie było nigdy osób niepełnosprawnych, więc jest to dla mnie nowy świat" - wyznaje 29-letnia mama chłopca.

4-letnia siostra Blake'a - Vienna, również angażuje się w opiekę nad bratem, bawi się z nim i przynosi pluszaki.

Poradnik Zdrowie: udar mózgu - pierwsza pomoc

Lekarze znaleźli przyczynę serii udarów

Okazuje się, że za udarami chłopca stoi choroba genetyczna. Blake od urodzenia ma wąskie tętice szyjne i zwężone naczynia krwionośne. To przyczyniło się do zwiększenia ryzyka udaru. Niestety w jego przypadku wada jest nieoperacyjna.

Chłopiec cierpi również na dystonię, czyli chorobę, która powoduje mimowolne skurcze i ruchy różnych części ciała.

Ze względu na stan zdrowotny chłopca, lekarze nie są w stanie zagwarantować, że Blake nie przejdzie kolejnych udarów.

Nie lekceważ objawów udaru

Pamiętaj! Udar może doprowadzić do kalectwa, a nawet do śmierci. Dlatego najważniejsze jest jak najszybsze jego rozpoznanie i udzielenie pomocy. Do podstawowych objawów udaru należą:

  • opadanie jednej strony twarzy, kącika ust,
  • zaburzenia mowy,
  • niedowład kończyn,
  • silny ból głowy,
  • problemy z chodzeniem i z utrzymaniem równowagi,
  • zaburzenia widzenia,
  • zawroty głowy,
  • zaburzenia pamięci.