Doustny lek Paxlovid skuteczny wobec wariantu Omikron?

2022-01-03 11:58

Paxlovid został pod koniec grudnia zatwierdzony przez FDA do leczenia infekcji COVID-19 w Stanach Zjednoczonych. Wiadomo już, czy Paxlovid wykazuje skuteczność wobec nowego wariantu Omikron. W związku z zaostrzającą się sytuacją pandemiczną rodzą się także pytania o to, kiedy Paxlovid będzie dostępny w Polsce.

Paxlovid
Autor: Getty Images

Decyzja o wprowadzeniu pigułek Paxlovid na rynek została podyktowana wynikami badań klinicznych, w trakcie których preparat wykazał wysoką skuteczność w zapobieganiu ciężkim przebiegom choroby u osób z grupy ryzyka (osoby powyżej 60. roku życia lub ze schorzeniami, jak m.in. otyłość, które czynią ich bardziej podatnymi na poważne konsekwencje COVID-19). Warunkiem skuteczności leku Paxlovid jest szybka reakcja i wdrożenie leczenia zaraz po wystąpieniu objawów. Przypominamy, że nowy lek ma zmniejszyć ryzyko hospitalizacji i zgonów z powodu COVID-19 aż o 89 proc.

Poradnik Zdrowie: powikłania po COVID-19

Czy Paxlovid jest skuteczny wobec wariantu Omikron?

Paxlovid wykazuje skuteczność wobec nowego wariantu, ponieważ działa na elementy wirusa, które nie podlegają mutacjom. Warunkiem działania leku jest podanie go pacjentowi do trzech dni od momentu wystąpienia pierwszych objawów. 

Nie jest jeszcze jasne, kiedy lek będzie dostępny na polskim rynku farmaceutycznym.