Domowy test na koronawirusa daje wynik w 30 minut. Właśnie dopuszczono go do użytku

2020-11-18 17:35
szybki test
Autor: Getty Images

Amerykańska Agencja Żywności i Leków (FDA) dopuściła do użytku pierwszy na świecie test, który pozwala wykryć koronawirusa bez konieczności wysyłania próbki do laboratorium. Można go zrobić w domu, a wynik otrzymuje się po 30 minutach.

Jak informuje agencja Reuters test opracowany przez firmę Lucira Health wykonuje się podobnie, jak inne testy na koronawirusa - pobierając wymaz z nosa. Jednak nie trzeba go wysyłać do laboratorium - wystarczy umieścić próbkę w urządzeniu, które sprawdzi, czy na wymazie znajduje się koronawirus SARS-CoV-2.

Zatwierdzony właśnie przez FDA test, jak tłumaczy przedstawiciel agencji Stephen Hahn, pozwala nie tylko samodzielnie wykonać badanie, ale również szybko uzyskać wynik - jest on dostępny w ciągu 30 minut.

Sprzęt potrzebny do wykonania tego testu można wykorzystywać w domach, firmach, czy nawet w szpitalach i przychodniach. Ograniczeniem może być wiek użytkownika - pobranie wymazu może być zbyt skomplikowane dla dzieci dlatego producent zaleca, by test wykonywały osoby, które mają ukończone co najmniej 14 lat.

Ogromna kolejka do testów na koronawirusa
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.