Dobre wieści dla pacjentów: kolejne przełomowe terapie onkologiczne trafiły na listę refundacyjną

2021-10-26 8:50
terapie
Autor: Getty Images

Ministerstwo Zdrowia opublikowało listopadową listę refundacyjną. Znalazły się na niej nowe, innowacyjne terapie stosowane w chorobach rzadkich – dzięki refundacji dostęp do nowoczesnego leczenia i terapii celowanych uzyskają m.in. osoby chore na przewlekłą białaczkę limfocytową.

Zdaniem przedstawicieli organizacji pacjenckich najnowsza lista refundacyjna, w której w pierwszej linii leczenia umieszczono również terapie celowane, pokazuje zmianę podejścia w tym zakresie. - Jeszcze do niedawna terapie celowane były dostępne dopiero w kolejnych liniach.

Teraz najskuteczniejsze leczenie dostępne będzie już na samym początku drogi terapeutycznej. Jest to działanie zgodne z najnowszymi światowymi rekomendacjami. Musimy pamiętać, że zastosowanie ich na początku, przynosi największe długofalowe korzyści pacjentowi – mówi Aleksandra Rudnicka, rzecznik Polskiej Koalicji Pacjentów Onkologicznych.

Poradnik Zdrowie: kiedy iść do onkologa?

To stanowisko potwierdzają eksperci. - Wśród standardów leczenia mamy wiele terapii celowanych, czyli metod leczenia o zupełnie innym mechanizmie działania niż stosowane dotychczas leki cytostatyczne. Są to leki bardziej skuteczne i mniej toksyczne. Drugi ważny element, to przechodzenie leków celowanych, które jeszcze kilka lat temu były głównie zarezerwowane dla chorych z oporną, nawrotową chorobą do pierwszej linii leczenia. Obecne podejście jest trochę inne – im skuteczniej leczymy na początku, tym mamy dłuższy czas wolny od nawrotu choroby czy dłuższe całkowite przeżycie – powiedziała podczas XVII Forum Rynku Zdrowia prof. dr hab. n. med. Ewa Lech-Marańda, dyrektor Instytutu Hematologii i Transfuzjologii, konsultant krajowa w dziedzinie hematologii.

Decyzją Ministerstwa Zdrowia do terapii wenetoklaksem w połączeniu z obinutuzumabem dostęp w pierwszej linii leczenia otrzymają chorzy na przewlekłą białaczkę limfocytową (PBL). Decyzja ta, zdaniem ekspertów, pokazuje konsekwencję i kompleksowość działania w zakresie poprawy opieki nad tą grupą pacjentów: 3 lata temu zrefundowano przełomową terapię w trzeciej linii leczenia PBL, dwa lata temu zapewniono pacjentom dostęp do innowacji w drugiej linii, a teraz innowacyjna terapia ograniczona w czasie do jednego roku będzie dostępna już w pierwszej linii.

Na liście refundacyjnej znalazła się również szczepionka przeciwko wirusowi brodawczaka ludzkiego (HPV), którą od listopada będzie można kupić w aptekach za połowę ceny (dla osób powyżej 9 r.ż.). To ukłon w kierunku skutecznej profilaktyki: wirus HPV odpowiedzialny jest bowiem m.in. za rozwój raka szyjki macicy, odbytu, prącia czy nowotworów głowy i szyi. Eksperci od lat podkreślają wagę szczepień prewencyjnych młodego pokolenia, które zmniejszają ryzyko zachorowania na powyższe rodzaje nowotworów w przyszłości.

- Decyzja Ministerstwa Zdrowia to otwarcie drzwi do tego, aby szczepionka była w pełni refundowana dla kolejnych roczników systematycznie wdrażana do profilaktyki. Bardzo cieszymy się z jej obecności na najnowszej liście refundacyjnej, czekając jednocześnie na pełną refundację w niedalekim czasie. Pamiętajmy, że im więcej młodych osób zaszczepi się przeciw HPV teraz, tym realnie będziemy mieć mniej przypadków zachorowania na nowotwory HVP-zależne za kilkanaście, kilkadziesiąt lat. To ogromna wartość, odciążająca jednocześnie system ochrony zdrowia – komentuje Aleksandra Rudnicka.

Zmiany czekają także inne grupy pacjentów. Chorzy na zaawansowanego raka kolczystokomórkowego skóry uzyskali dostęp do nowoczesnej terapii cząsteczką cemiplimab - korzyści z zastosowania tej terapii polegają na zapobieganiu przez dłuższy czas progresji nowotworu.

Rozszerzona została także grupa pacjentów z przewlekłą białaczką limfocytową, która będzie miała dostęp do leczenia celowanego wenetoklaksem w połączeniu z rytuksymabem. W drugiej linii leczenia terapię tą otrzymają również pacjenci, u których progresja choroby nastąpiła po 24 miesiącach od zakończenia leczenia. Dodatkowo, dorośli pacjenci chorujący na pierwotną małopłytkowość immunologiczną, u których występują przeciwwskazania do wykonania splenektomii, uzyskają dostęp do leczenia cząsteczką eltrombopag.

Jak podkreślają przedstawiciele organizacji pacjentów, zapewnienie pacjentom dostępu do najskuteczniejszych, innowacyjnych terapii, zgodnych z najnowszymi wytycznymi międzynarodowymi to między innymi zasługa współpracy i dialogu na linii Ministerstwo Zdrowia – klinicyści – organizacje pacjentów.

- Bardzo się cieszymy, że listopadowa lista refundacyjna przyniosła wiele dobrych wieści, m.in. w obszarze chorób rzadkich, i że głos pacjentów po raz kolejny stanowił ważną składową decyzji, przy jej opracowywaniu. Wierzymy, że dzięki wspólnej pracy zarówno Ministerstwa Zdrowia, ekspertów i organizacji pacjentów wypracowane mogą zostać najlepsze rozwiązania, które doprowadzą do zapewnienia dostępu do leczenia na światowym poziomie. Listopadowa lista refundacyjna jest tego przykładem. W tym miejscu chcieliśmy szczególnie podziękować ministrowi Maciejowi Miłkowskiemu, dzięki któremu ten dialog jest możliwy – podsumowuje Krystyna Wechmann, prezes Polskiej Koalicji Pacjentów Onkologicznych.

Źródło: materiały prasowe

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.