Depresja powiązana z groźnym schorzeniem. Ryzyko wzrasta nawet dwukrotnie

2023-03-09 15:41

Depresja jest chorobą, która nieleczona, może mieć fatalne skutki. Okazuje się, że jej wynikiem jest nie tylko nasilenie zaburzeń natury psychicznej. Może również powodować szereg innych konsekwencji, w tym udar.

Depresja powiązana z groźnym schorzeniem. Ryzyko wzrasta nawet dwukrotnie
Autor: Getty Images Depresja jest jednym z czynników predysponujących do udaru.

- Depresja dotyka ludzi na całym świecie i może mieć szeroki zakres skutków w życiu danej osoby – powiedział autor badania Robert P. Murphy, MBBS z University of Galway w Irlandii. Najnowsze badanie opublikowane na łamach czasopisma "Neurology" sugeruje, że osoby, które zmagają się z depresją, są bardziej narażone na ryzyko udaru mózgu

Gadaj Zdrów: "Najmłodszy uzależniony miał pięć i pół roku". Psycholog mówi wprost: to prosta droga do depresji

Ryzyko wzrasta nawet dwukrotnie

- Nasze badanie zapewnia szeroki obraz depresji i jej związku z ryzykiem udaru mózgu, dzięki analizie szeregu czynników - w tym objawów uczestników, wyborów życiowych i stosowanych leków przeciwdepresyjnych. Nasze wyniki pokazują, że objawy depresji były powiązane ze zwiększonym ryzykiem udaru mózgu. Ryzyko to było podobne w różnych grupach wiekowych i na całym świecie - tłumaczą naukowcy.

Jak badacze odkryli wpływ depresji na ryzyko udaru? W tym celu przebadano 26 877 osób dorosłych z 32 krajów Europy, Azji, Ameryki Północnej i Południowej, Bliskiego Wschodu oraz Afryki. Średnia wieku uczestników wynosiła 62 lata. Na początku przeprowadzono wywiad, w którym wzięto pod uwagę predyspozycję do zdarzeń sercowo-naczyniowych oraz cukrzycy. Zebrano również informacje dotyczące depresji

W ciągu całego badania ponad 13 000 osób doświadczyło udaru. Aż 18 proc. z nich miało objawy depresji.

Po uwzględnieniu wieku, płci, wykształcenia, poziomu aktywności fizycznej i stylu życia, ryzyko udaru wynosiło 46 proc. w przypadku osób z objawami depresji. Im więcej objawów, tym większe ryzyko - twierdzą naukowcy.

Uczestnicy, którzy zgłosili pięć lub więcej objawów depresji mieli o 54 proc. większe ryzyko udaru, w porównaniu do osób, które nie miały depresji. U osób zgłaszających 3-4 objawy ryzyko udaru wynosiło 58 proc., natomiast u osób zgłaszających 1-2 objawy - 35 proc.

- Nasze wyniki pokazują, że objawy depresji mogą mieć wpływ na zdrowie psychiczne, ale także zwiększać ryzyko udaru mózgu. Lekarze powinni szukać tych objawów depresji i wykorzystać te informacje, aby pomóc w kierowaniu inicjatywami zdrowotnymi ukierunkowanymi na zapobieganie udarom - podkreśla dr Murphy.

Ponadto, badanie wykazało, że w przypadku osób z objawami depresji, które przeszły udar, naukowcy zauważyli dłuższy i gorszy powrót do zdrowia.

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki