Tak ukrywa się "cicha depresja". Siedem znaków, po których ją rozpoznasz

2023-01-20 14:40

Eksperci przewidują, że do 2030 r. depresja będzie główną przyczyną globalnego obciążenia schorzeniami. Wiele osób cierpi w milczeniu i nawet nie zdaje sobie sprawy z tego, że może mieć ten problem. Właśnie tak wygląda cicha depresja.

Tak ukrywa się cicha depresja. 7 znaków, po których ją rozpoznasz
Autor: Getty Images Tak ukrywa się "cicha depresja". 7 znaków, po których ją rozpoznasz

Według Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) z depresją walczy 350 milionów ludzi na całym świecie. Jednak te dane dotyczą osób, które mają diagnozę. Wielu chorych nie decyduje się szukać pomocy i skazuje się na cierpienie w milczeniu.

Cicha depresja może dotknąć każdego

Cicha depresja często nazywana jest depresją "uśmiechniętą". Bliscy osoby zmagającej się z tym problemem mogą uznawać ją za spełnioną i zadowoloną ze swojego życia. Osoby cierpiące na cichą depresję mogą mieć rodziny, świetną pracę i na pierwszy rzut oka - wydawać się szczęśliwi.

Lecz w rzeczywistości mogą mieć poważne problemy. Wielu z nich boi się lub wstydzi prosić o pomoc. Co gorsza, część osób z cichą depresją nie zdaje sobie sprawy z tego, że potrzebuje wsparcia. To czyni chorobę jeszcze trudniejszą do wychwycenia.

Lekarze podkreślają, że wczesna interwencja w chorobie psychicznej ma kluczowe znaczenie. Pierwszym krokiem powinno być rozpoznanie objawów ukrytego schorzenia

„Nie stresuj się" nie działa w ogóle. Jak radzić sobie ze stresem i co mają do tego nasze jelita - odpowiada psychiatra.

Siedem oznak cichej depresji

Świadomość objawów cichej depresji jest niezwykle ważna. Jest istotna z perspektywy osoby chorej, która może dostrzegać pewne oznaki, ale je bagatelizować. Ważne jest to także dla bliskich tej osoby, ponieważ oni również mogą dostrzec, że dzieje się z nią coś niedobrego.

Do objawów cichej depresji zalicza się:

  1. Udawanie emocji. Osoba z cichą depresją w towarzystwie innych ludzi może być uznawana nawet za osobę nadmiernie szczęśliwą, jednak może nie angażować się w rozmowę tak, jak robiła to wcześniej, a jej odpowiedzi mogą być wymijające i niejasne.
  2. Rezygnacja z zajęć, np. pracy, lekcji, dodatkowych aktywności. Chory może unikać aktywności i obowiązków ze względu na swój stan. Depresja może przeszkadzać w normalnym funkcjonowaniu, dlatego osoba może nie dawać rady wykonywać wszystkiego, co robiła wcześniej, dlatego rezygnuje z pewnych czynności, licząc, że nikt tego nie zauważy.
  3. Problemy ze snem. Wiele osób z cichą depresją ma kłopoty ze snem i cierpi na bezsenność.
  4. Jedzenie za dużo lub zbyt mało. Zmiana nawyków żywieniowych jest częstą oznaką depresji.
  5. Brak energii. Dla osoby z depresją nawet wstanie z łóżka może być wyzwaniem, a najmniejsze aktywności mogą powodować ogromne wyczerpanie. Z czasem chory może nie mieć sił na podtrzymywanie więzi z bliskimi.
  6. Pracoholizm. Chory może wykorzystywać pracę do ukrywania swoich problemów. Działalność zawodowa może być ucieczką od problemów, dlatego może spędzać w niej znacznie więcej czasu.
  7. Sięganie po substancje psychoaktywne. Regularne nadużywanie narkotyków i alkoholu to powszechny problem osób zmagających się z depresją. Chory sięga po niezdrowe produkty, by na chwilę uciec od rzeczywistości, niestety sprzyja to także uzależnieniom.

Depresja to poważna choroba. Jeśli zauważasz u siebie powyższe objawy lub dostrzegasz je w zachowaniu bliskiej ci osoby, nie bagatelizuj ich, tylko spróbuj porozmawiać o tym z lekarzem.

Jeśli znajdujesz się w trudnej sytuacji i chciałbyś skonsultować się z psychologiem, zadzwoń pod bezpłatny numer 800 70 22 22 całodobowego Centrum Wsparcia dla Osób w Kryzysie.