Dawali jej 11% szans na przeżycie. Pokonała raka i dziś jest tancerką

2022-12-06 15:41

Alexa Robertson kochała taniec od zawsze. Już jako 4-latka była obiecującą tancerką, ale lekarze zdiagnozowali u niej raka nerki. Choć nie dawno jej wielu szans na przeżycie, udało jej się wygrać z nowotworem i dziś zajmuje się tańcem na co dzień.

Kiedy miała 4 lata, dawano jej 11% szans na przeżycie. Pokonała raka i dziś jest tancerką
Autor: Instagram Kiedy miała 4 lata, dawano jej 11% szans na przeżycie. Pokonała raka i dziś jest tancerką

Dziś Alexa prezentuje umięśniony brzuch podczas występów swojego zespołu. Jednak jej ciało skrywa wiele blizn. Kiedy była dzieckiem, lekarze wykryli u niej guza Wilmsa, czyli nerczaka zarodkowego. Guz Wilmsa jest najczęściej występującym nowotworem złośliwym u dzieci.

"Dostałam 11 proc. szans na przeżycie"

Badania ujawniły, że rak jest już w IV stadium. Rentgen wskazał, że guz jest ogromny. Lekarze powiedzieli rodzicom Alexy, że dziecko potrzebuje operacji. Zabieg trwał osiem godzin.

W pewnym momencie Alexa straciła tyle krwi, że doszło do nagłego zatrzymania krążenia i potrzebna była reanimacja. Lekarze zdecydowali o podłączeniu dziewczynki do aparatury podtrzymującej życie i pozostawieniu guza w jej ciele, dopóki nie będzie silniejsza.

Robertson wspomina: "Dostałam 11 proc. szans na przeżycie". Dziecko musiało przejść wielomiesięczną chemioterapię i radioterapię. Zanim ponownie trafiła pod nóż, guz urósł do rozmiarów grejpfruta, ale lekarzom udało się ją uratować i przeprowadzić operację.

Poradnik Zdrowie: chemioterapia

Długotrwałe i wyczerpujące leczenie

Intensywne leczenie odbiło się na młodym organizmie Alexy. Nie była nawet w stanie o własnych siłach opuścić szpitala po zabiegu. Po sześciu kolejnych operacjach, wielu hospitalizacjach i niepowodzeniach rak w końcu znalazł się remisji.

Nawet choroba nowotworowa nie stanęła na drodze do marzeń i z czasem Robertson wróciła do tańca. Jej wysiłki opłaciły się i kilka lat temu została wybrana do zespołu składającego się zaledwie ośmiu tancerek, które towarzyszyły Janet Jackson podczas jej światowej trasy koncertowej.

Oprócz tego Robertson ukończyła biologię i chemię na Duke University. Marzy o tym, by w przyszłości zostać chirurgiem dziecięcym i nie wstydzi się swoich blizn. - Noszę je z dumą. W moim życiu były dwie stałe: medycyna i taniec – powiedziała Alexa.