Czy warto jeść mięso? Sprawdź, jaki ma wpływ na zdrowie

2021-04-08 13:13

Mięso jest bogatym źródłem białka, witamin i minerałów, ale mimo to może być szkodliwe dla zdrowia. Naukowcy postanowili zbadać, czy zbyt duża ilość przetworzonego i nieprzetworzonego mięsa powoduje wzrost ryzyka wystąpienia chorób układu sercowo-naczyniowego.

Czy warto jeść mięso? Sprawdź, jaki ma wpływ na zdrowie
Autor: Getty Images

Zespół badaczy z McMaster University i Hamilton Health Sciences w Kanadzie stwierdził w wyniku badań, że porcja przetworzonego mięsa (m.in. szynki, bekonu, parówek, salami) spożywanego w ciągu tygodnia zwiększa prawdopodobieństwo wystąpienia chorób serca. W rezultacie może doprowadzić do śmierci.

Porcja mięsa a choroby układu krążenia

Naukowcy poddali analizie wyniki zdrowotne ponad 134 tys. osób pochodzących z 21 krajów pod kątem ilości spożywanego mięsa oraz wskaźnika zachorowań na choroby układu sercowo-naczyniowego. Obserwacje były prowadzone przez prawie 10 lat. Dzięki nim doszli do wniosku, że spożywanie 150 g lub więcej przetworzonego mięsa tygodniowo było związane prawie z 50-proc. wzrostem ryzyka wystąpienia chorób układu krążenia. Odnotowano też ponad 50 proc. wzrost ryzyka śmierci z powodu różnych przyczyn wśród osób regularnie jedzących mięso.

Jak zaznaczył współautor badania dr Mahshid Dehghan, głównym ograniczeniem analiz było brak informacji o metodach gotowania dla danego kraju. Mimo to udało im się ustalić, że umiarkowana porcja mięsa nieprzetworzonego (wołowiny, wieprzowiny lub drobiu) ma neutralny wpływ na zdrowie.

Zdaniem prof. Lisy Diewald z Villanova University College of Nursing to badanie obserwacyjne jedynie wskazało, że może istnieć powiązanie między jedzeniem mięsa a ryzykiem występowania chorób układu sercowo-naczyniowego. Według niej konserwanty i chemiczne dodatki zawarte w mięsie zarówno przetworzonym, jak i nieprzetworzonym są toksyczne dla ludzkiego organizmu.  

Mięso może szkodzić zdrowiu

Pojawia się coraz więcej dowodów naukowych na to, że mięso pogarsza stan zdrowia. W 2015 roku Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) zaklasyfikowała czerwone mięso do grupy obejmującej czynniki prawdopodobnie rakotwórcze dla człowieka. Dowiodła też, że jedzenie przetworzonego mięsa może przyczynić się do zachorowań na raka jelita grubego, trzustki i prostaty.  

Wyniki najnowszego badania zostały opublikowane w „American Journal of Clinical Nutrition”.

Źródło: Healthline

5 zasad, jak upiec mięso

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki