Czy w ciąży można pić kawę? Naukowcy rozwiewają wątpliwości

2021-11-12 9:25

Czy kobiety w ciąży mogą pić kawę? Jak się okazuje, nie tylko mogą, ale wręcz powinny - dowodzą naukowcy z Perelman School of Medicine na University of Pennsylvania oraz National Institutes of Health w USA. Jak zawsze jednak istnieje pewne "ale".

Kwestia picia kawy w czasie ciąży budzi wątpliwości nie tylko przyszłych mam - niekiedy mają je również lekarze. Niektórzy stanowczo odradzają ciężarnym nawet niewielkie ilości kofeiny twierdząc, że może ona poważnie zaszkodzić nienarodzonemu jeszcze dziecku.

Ograniczenie spożycia kofeiny w trakcie ciąży - do mniej niż 200 mg dziennie - zaleca np. American College of Obstetricians and Gynecologists (ACOG). Zalecenia te opierają się na badaniach, które sugerują potencjalne związki wysokich dawek kofeiny m.in. z utratą ciąży. Jednak istnieją również ograniczone dane dotyczące związku między kofeiną a zdrowiem przyszłej mamy.

Poradnik Zdrowie: rośliny lecznicze

Tematem zajęli się więc badacze z University of Pennsylvania i National Institutes of Health w USA.

Jak wyjaśniła główna autorka badania dr Stefanie Hinkle: „Chociaż nie byliśmy w stanie zbadać efektu spożycia kofeiny w trakcie ciąży powyżej zalecanego limitu, teraz wiemy, że spożywanie niskich lub umiarkowanych dawek kofeiny nie ma związku ze zwiększonym ryzykiem cukrzycy ciążowej, stanu przedrzucawkowego lub nadciśnienia u matek w ciąży” – powiedziała.

Badacze przeanalizowali prospektywne dane od 2529 ciężarnych uczestniczek, które w latach 2009–2013 zapisały się do Narodowego Instytutu Zdrowia Dziecka i Rozwoju Człowieka (NICHD) – Singleton Cohort w 12 amerykańskich ośrodkach klinicznych.

Podczas rejestracji i podczas każdej kolejnej wizyty w gabinecie ciężarne zgłaszały tygodniowe spożycie kawy z kofeiną, herbaty z kofeiną, napojów gazowanych oraz napojów energetycznych.

Uczestniczkom badania mierzono również stężenie kofeiny w osoczu krwi (w 10-13 tygodniu ciąży). Następnie naukowcy porównali spożycie kofeiny z podstawowymi wynikami: diagnozą kliniczną cukrzycy ciążowej, nadciśnienia ciążowego i stanu przedrzucawkowego.

  • Zespół badawczy odkrył, że spożycie napojów zawierających kofeinę w 10-13 tygodniu ciąży nie miało wpływu na ryzyko cukrzycy ciążowej.
  • W drugim trymestrze ciąży picie do 100 mg kofeiny dziennie wiązało się z 47 proc. zmniejszeniem ryzyka cukrzycy
  • Nie było statystycznie istotnych różnic w ciśnieniu krwi, stanie przedrzucawkowym lub nadciśnieniu między tymi kobietami, które w trakcie ciąży piły napoje z kofeiną lub ich nie piły.

Naukowcy podkreślają, że te wyniki są zgodne z badaniami, które wykazały, że kofeina jest powiązana z poprawą bilansu energetycznego i zmniejszeniem masy tłuszczu. Nie można jednak wykluczyć, że jest to związane z innymi składnikami kawy i herbaty, takimi jak fitochemikalia, które mogą redukować stan zapalny i insulinooporność, prowadząc do mniejszego ryzyka cukrzycy ciążowej.

„Nie zalecamy, by kobiety, które nie piją napojów z kofeiną, zaczynały to robić w ciąży w celu zmniejszenia ryzyka cukrzycy ciążowej" - podkreśliła dr Stefanie Hinkle. - "Nasze odkrycia mogą jednak uspokoić kobiety, które piją umiarkowane ilości takich napojów, że taka konsumpcja nie wpływa negatywnie na ich zdrowie". 

Naukowcy podkreślają, że badanie dotyczyło picia niewielkich lub umiarkowanych ilości napojów z kofeiną: spożywanie zbyt dużych dawek kofeiny może być szkodliwe dla przyszłych mam.  Wyniki badania opublikowano w JAMA Network Open.

Polecany artykuł:

Badanie moczu - analiza ogólna

Na jakim poziomie jest twoje libido?

Pytanie 1 z 13
Jaki jest pierwszy powód, dla którego zerwałbyś z osobą, z którą jesteś w związku?